Ministerstwo kultury Arabii Saudyjskiej zatwierdziło w czwartek regulamin wydawania pozwoleń na otwieranie kin. Ta rozrywka była w ultrakonserwatywnym królestwie przez ponad 35 lat całkowicie zakazana.

Saudyjski minister kultury Awad ibn al-Awad oświadczył, że powrót kin do Arabii Saudyjskiej „przyczyni się do wzrostu gospodarczego i dywersyfikacji kultury, stworzy więcej miejsc pracy i wzbogaci wachlarz rozrywek, dla których Arabia Saudyjska jest największym rynkiem w regionie”.

Plany ministerstwa kultury przewidują otwarcie do 2030 roku ponad 350 kin z ponad 2 500 salami projekcyjnymi.

– Nasza wizja 2030 roku to wzrost wydatków na rozrywkę w przeciętnej saudyjskiej rodzinie z 2,9 procent budżetu domowego do 6 procent – powiedział minister.

 

Wstępne porozumienie z dystrybutorem

12 grudnia ubiegłego roku saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych podpisał wstępne porozumienie z dystrybutorem filmowym AMC Entertainment.

Kina mają zostać otwarte w Arabii Saudyjskiej po 35 latach przerwy. Zostały zamknięte w latach 80. na „fali ultrakonserwatyzmu” w tym kraju.

Arabia Saudyjska rozpoczęła w 2017 roku wdrażanie reform społecznych, których inicjatorem jest książę następca tronu Muhammad ibn Salman. Obejmują one rozszerzanie praw kobiet i promowanie masowej rozrywki.

0 0 vote
Article Rating