Agencja kosmiczna NASA rozważa wysłanie do kwietnia 2021 roku czterech sond na planety Układu Słonecznego, w tym dwóch na Wenus. Te ostatnie misje są brane pod uwagę po sensacyjnym odkryciu w atmosferze tej planety fosfiny (fosforowodoru) – gazu produkowanego na Ziemi przez bakterie beztlenowe.

Symulacja komputerowa Wenus (NASA/JPL-Caltech)

Odkrycie to nie przesądza jeszcze, ale stanowi jeden z kluczowych dowodów mogących świadczyć o życiu pozaziemskim.

Celem misji miałoby być zdobycie dodatkowych dowodów przemawiąjących za tą teza lub ją obalających.

Program jednej z misji, nazwanej DAVINCI+, przewiduje oddzielenie się od sondy próbnika, który wszedłby w atmosferę planety.

Davinci jest logiczną kontynuacją, jeśli chce się dowiedzieć co właściwie dzieje się w atmosferze Wenus – powiedział astrobiolog David Grinspoon pracujący nad projektem.

Trzy inne rozważane projekty to: IVO – misja na Io aktywnego wulkanicznie satelitę Jowisza, Trident – lot do rejonu Trytona, satelity Neptuna oraz VERITAS – druga misja na Wenus, której celem byłoby badanie historii geologicznej planety.

W atmosferze Wenus odkryto fosfinę (fosforowodór) – gaz produkowany na Ziemi przez bakterie beztlenowe/ESO/M. Kornmesser/L. Calçada & NASA/JPL/Caltech HANDOUT /PAP/EPA

NASA zapowiada, że szanse na realizację ma jedna, lub dwie misje

Dotychczasowe poszukiwania życia w Układzie Słonecznym pomijały Wenus, koncentrując się na Marsie. Jednym z powodów były skrajnie niekorzystne warunki dla życia na powierzchni Wenus – ciśnienie prawie 100 razy wyższe niż na Ziemi, temperatura 465 st. Celsjusza i zwarta pokrywa chmur przepuszczających bardzo niewiele światła słonecznego.

Na wysokości ok. 50 km od powierzchni panują jednak w atmosferze Wenus o wiele łagodniejsze warunki – temperatura ok. 20-30 st. Celsjusza i ciśnienie zbliżone do ziemskiego.

Administrator NASA Jim Brindestine oświadczył, że w świetle ostatnich odkryć „nadszedł czas, aby zacząć traktować Wenus priorytetowo”. Dodał, że wybór celów kolejnych misji będzie trudny, ale „jest pewien, że zostanie dokonany bez uprzedzeń”.

W chmurach na Wenus wykryto ślady fosforowodoru, na Ziemi uważany jest za kluczowy składnik biosygnatury, czyli wskaźnika świadczącego o istnieniu życia

 

Źródło: PAP, NASA
0 0 votes
Article Rating