Lśniące czerwone i zielone światła podziwiali w czwartek mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Na niebie pojawiło się rzadko spotykane – w tej szerokości geograficznej – zjawisko zorzy polarnej. Aurora borealis była widoczna na szerokości geograficznej, która odpowiada szerokości południowej części Polski.

Zorza polarna rozświetliła w czwartek niebo nad częścią Wielkiej Brytanii. Czerwone i zielone światła zaobserwować można było od północnej Szkocji po wyspę Jersey (Wyspy Normandzkie). Warto dodać, że Jersey leży w okolicach 50 stopnia szerokości geograficznej północnej – tak samo Kraków. Zjawisko zachwyciło także mieszkańców hrabstw: Essex, Gloucestershire, Norfolk i południowej Walii. Słońce wyjątkowo aktywne, stąd na niebie tyle „świateł”

Widowiskowe zorze pojawiały się również w ubiegły weekend i na początku tygodnia. We wtorek, 25 lutego, w południowej części Norwegii również można było zobaczyć aurorę borealis.

Zorza polarna występuje w górnych warstwach atmosfery, na wysokości około 100 km, gdy duże ilości naładowanych cząstek pochodzących z wybuchów i rozbłysków słonecznych bombardują pole magnetyczne naszej planety. Kierują się one głównie w rejony ziemskich biegunów magnetycznych i tam wchodzą w interakcje z górnymi warstwami atmosfery, co owocuje spektakularnym zjawiskiem świetlnym.

Źródło: Reuters TV, tm

 

0 0 votes
Article Rating