Po sześciu miesiącach kapsuła Dragon firmy SpaceX z czworgiem astronautów na pokładzie powróciła w niedzielę 2 maja z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wodowała pomyślnie w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Panama City na Florydzie – poinformowała NASA.

Kapsuła wylądowała na Florydzie o godzinie 2:56 czasu miejscowego (8:56 w Polsce). Było to pierwsze w USA wodowanie w ciemności od czasu powrotu załogi Apollo 8 z Księżyca w 1968 roku. Misja SpaceX Crew-1 trwała sześć miesięcy.

Mike Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker z NASA oraz Japończyk Soichi Noguchi wrócili w tej samej kapsule, w której dotarli na stację kosmiczną w listopadzie ubiegłego roku. Podróż powrotna trwała sześć i pół godziny.

– W imieniu całej załogi i naszych rodzin chcemy tylko powiedzieć: dziękujemy. To niesamowite, co można osiągnąć, gdy ludzie łączą siły. Wy wszyscy zmieniacie świat. Gratulacje Dobrze być z powrotem – powiedział Hopkins, którego cytuje NASA.

Start rakiety Falcon 9 w listopadzie 2020 roku
NASA/Twitter.com

Wspólna misja NASA i SpaceX

Crew Dragon, nazwany przez swoich pasażerów Resilience, został wyniesiony w kosmos w listopadzie 2020 roku przez rakietę wielokrotnego użytku Falcon 9, wyprodukowaną przez firmę SpaceX Elona Muska. Celem misji było dostarczenie na ISS czwórki astronautów. Lot z Przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał 27 godzin. Astronauci dołączyli tam do dwóch Rosjan i jednego Amerykanina, którzy miesiąc wcześniej polecieli na stację z Kazachstanu.

Rakieta firmy SpaceX po raz drugi wyniosła astronautów na ISS, ale po raz pierwszy na półroczny pobyt na stacji. Pierwszy raz specjalna kapsuła tej firmy z dwoma astronautami amerykańskimi została wyniesiona w kosmos pod koniec maja, a w sierpniu wróciła z tymi samymi pasażerami na Ziemię. Wówczas po raz pierwszy na ISS dowiózł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę i równocześnie była to pierwsza załogowa misja na stację z terytorium USA od prawie 10 lat.

Kapsuła Dragon firmy SpaceX, NASA

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

 

ŹródłoPAP, NASA
5 3 votes
Article Rating