Codziennie Ziemię nawiedzają katastrofy naturalne: tornada, trzęsienia ziemi, niszczące całe miasta, tsunami, pochłaniające całe wyspy, erupcje wulkanów paraliżujące całe kontynenty. Ale w Układzie Słonecznym nie ma miejsca spokojniejszego niż nasza planeta. Kataklizmy, które wydarzają się na innych planetach nie pozostawiają szans dla życia.

Jowisz w Układzie Słonecznym jest planetą najbardziej niespokojną. Wielka Czerwona Plama to ogromny antycyklon, który od 300 lat dziwił astronomów – nie mogli określić pochodzenie zjawiska.

Czerwona Plama jest dwukrotnie większa niż powierzchnia ziemi i obraca się w kierunku przeciwnym niż atmosfera Jowisza. Odkrył ją Giovanni w roku 1600, ale nie zwracano na nią uwagi. Dopiero w roku 1979 Voyager-2 leciał nad Jowiszem i odkrył, że plama jest ogromną burzą. Chmury znajdują się 8 kilometrów nad atmosferą planety. Niewiadomo na razie, dlaczego plama jest czerwona. Przypuszcza się, że zawiera ona związki chemiczne z fosforem. Czerwona Plama ma zmienne wymiary 24-40 tysięcy na 12-14 tysięcy kilometrów. Plama ciągle się zmniejsza. Przed 100 laty była ona dwa razy większa. Niewiadomo, jak długo jeszcze będzie istniała. W marcu roku 2006 niealeko perwszej plamy odnotowaną nową znacznie mniejszą.

Na Jowiszu zawsze są sztormy i burze. Błyskawice na Jowiszu są kilkukrotnie silniejsze, niż na Ziemi.

 

0 0 votes
Article Rating