Ziemskie pole magnetyczne to fenomen natury za który powinniśmy byc wdzięczni. Bez niego nie byłoby życia bo nieprzyjazny kosmos wypaliłby je za pomocą różnego rodzaju oddziaływań, w większości śmiertelnych dla życia opartego na weglu.

Ziemskie pole magnetyczne odchyla promieniowanie Słońca i kieruje je do tzw. pasów radiacyjnych (pasów Van Allena), które bez szkody dla nas otaczają atmosferę naszej planety. Bez niego Słońce zarzuciłoby nas wielką ilością protonów i elektronów co w oczywisty sposób wpłynęłoby na wzrost zachorowań na raka u ludzi i zwierząt. Intensywna radiacja Słońca powstrzymałaby również inny istotny czynnik kształtujący pogode a jest nim tzw. promieniowanie kosmiczne czyli czasteczki o wysokiej energii docierające do nas z przestrzeni kosmicznej i prawdopodbnie mającym istotny wpływ na kształtowanie się chmur. To bardzo istotny czynnik gdyż chmury blokują słoneczne promieniowanie podczerwone i tym samym uniemożliwiają przegrzanie naszej planety.

 

Pole magnetyczne nie jest czymś oczywistym i działającym na stałe tak jak grawitacja, nie jest zatem prawem a przywilejem. Owo pole powstaje poprzez ruch obrotowy płynnego żelaznego jądra. Współczesna nauka bada procesy zachodzace w polu poprzez umieszczanie głęboko pod ziemią sond elektromagnetycznych. Jadro można porównać do wielkiego kosmicznego dynama a kształt pola odpowiada kształtowi opiłek żelaza w eksperymencie szkolnym znanym z lekcji fizyki. Trzeba przyznać, że to wielkie szczęście, ze Ziemia posiada tak silne pole magnetyczne a w porównaniu z polem innych planet jest ono wiele tysięcy razy silniejsze.

Niestety tu i ówdzie magnetosfera zaczyna słabnąć. Naukowcy nie mają pojęcia dlaczego pole magnetyczne słabnie. Nie ustają dysputy czy słabnięcie to zapowiada przebiegunowanie. Pierwszym etapem zmiany biegunowości jest zawsze słabnięcie pola i to własnie dzieje się na naszych oczach. Badania próbek lodu wskazują, ze ostatnia precesja miała miejsce około 780 tysięcy lat temu. Wiemy to dlatego, że znalezione odłamki magnetytu mają inną orientację magnetyczną od tej jaką miec powinny według naszej wiedzy.

 

W czasie zmiany biegunów na Ziemi pojawią się liczne bieguny magnetyczne a kompasy będa pokazywały wszystkie kierunki włacznie z pośrednimi. Ptaki się pogubią tak jak i częśc ryb. Będą poruszać się bez celu a wielu gatunkom nie uda się odnaleźć tradycyjnych terenów legowych. W okresie precesji osobliwości pogodowe nasilą się a huragany nabiorą monstrualnych rozmiarów. Zdaje się, że efekty tego typu obserwujemy ostatnio coraz częściej.

 

0 0 votes
Article Rating