Oblodzone linie energetyczne stały się problemem dla dziesiątek tysięcy odbiorców w czterech województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, wielkopolskim. Obecnie około 77 tys. gospodarstw domowych pozbawionych jest dostępu do energii elektrycznej.

W poniedziałkowy poranek bez prądu na Lubelszczyźnie pozostawało 30 tys. odbiorców, do wieczora było ich 12 tys.”Służby Pogotowia Energetycznego wraz z firmami zewnętrznymi usunęły większość awarii, jednak w ich miejsce powstawały nowe. Oblodzone linie i łamiące się gałęzie – to najczęstsza przyczyna przerw w dostawie energii elektrycznej. Prace naprawcze będą dziś kontynuowane” – informuje PGE Dystrybucja.

Coraz więcej odbiorców bez prądu

Według danych z wtorku z godz. 8.00 zwiększyła się liczba odbiorców pozbawionych prądu na terenie Oddziału Zamość. O godz. 6.00 informowano o 11 tys. gospodarstw domowych, obecnie jest to 16 tys. W Rejonie Energetycznym Zamość bez prądu pozostaje najwięcej, bo ok. 10 tys. odbiorców (w gminach: Tereszpol, Radecznica, Sułów, Adamów, Goraj, Krasnobród, Frampol oraz Turobin).

Podkarpacie też bez prądu

W Oddziale Rzeszów prądu nie ma około 18 tys. gospodarstw domowych. Przerwy w dostawach energii elektrycznej występują w gminach: Janów Lubelski, Annopol, Gościeradów, Trzydnik, Zaklików, Potok Wielki, Modliborzyce, Chrzanów, Ćmielów, Ożarów, Tarłów oraz Osiek.

W Rejonie Energetycznym Jarosław bez zasilania pozostaje 1,2 tys. odbiorców, w Rejonie Energetycznym Stalowa Wola ok. 6 tys., a w Rejonie Energetycznym Staszów ok. 11 tys.

Przyczyną wzrostu liczby awarii w tym Rejonie są złamane słupy i samoczynne wyłączenie linii wysokiego napięcia.

Województwo świętokrzyskie również nie ma zasilania

Dostępu do energii elektrycznej pozbawieni zostali również mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. W Rejonie Energetycznym Ostrowiec bez zasilania jest ok. 7 tys. odbiorców w okolicach Ostrowca Świętokrzyskiego, Bodzentyna, Suchedniowa. W Rejonie Energetycznym Skarżysko bez zasilania jest ok. 14 tys. odbiorców – głownie w mieście Skarżysko Kamienna.  To oznacza, że bez prądu pozostaje około 21 tys. gospodarstw domowych.

Bez prądu i Wielkopolska

Z powodu oblodzenia sieci energetycznej w wok. wielkopolskim  około 30 tys. domostw zostało pozbawionych prądu. Awarie powstały nad ranem.

Jak informuje rzeczniczka Energi w rejonie kaliskim, Marzanna Kierzkowska, kłopoty z dostawą prądu są w powiecie Ostrowskim, w gminie Raszków, powiecie Ostrzeszów, oraz gminach Mikstat i Grabów.

Źródło: tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating