Wiadomo już ile wyniesie nowa opłata audiowizualna, która zastąpi dotychczasowy abonament RTV. Wiceminister kultury, Krzysztof Czabański, ujawnił, że każde gospodarstwo zapłaci na rzecz mediów narodowych 15 złotych miesięcznie.

Abonament RTV

Wiceminister Czabański przypomniał też, że tym razem szansy na uniknięcie opłaty nie będzie. Piętnaście złotych doliczane będzie bowiem do rachunku za prąd. To wyjaśnia też, że nowy „podatek” będzie naliczany od gospodarstwa.

Od gospodarstwa, przypomnijmy, nawet takiego, w którym telewizora (lub radia) nie ma. Ministerstwo kultury doszło do wniosku, że jeżeli jest w domu prąd, to jest też realna szansa na korzystanie z mediów narodowych.

Co trzeba jednak podkreślić, osoby, które były zwolnione z płacenia abonamentu RTV nie będą musiały uiszczać także opłaty audiowizualnej. Te 3 miliony Polaków mogą więc spać spokojnie.

A co z osobami posiadającymi więcej niż jeden dom? Tutaj kwestia nie została jeszcze rozwiązana. Niewykluczone jednak, że taki podatnik nową opłatę audiowizualną zapłaci podwójnie. A jeśli ktoś nie będzie chciał zapłacić? Wiceminister Czabański tłumaczy: „dystrybutor energii energetycznej będzie musiał zawiadomić urząd skarbowy”.

Ustawa regulująca nowe przepisy ma być gotowa do końca tego miesiąca. Rząd ma nadzieję, że opłata audiowizualna pozwoli wygenerować około 2,5 miliarda złotych rocznie na media narodowe. To ma być kwota wystarczająca do budowania „nowych, lepszych mediów”.

Źródło: benchmark.pl
0 0 votes
Article Rating