Niecodzienny eksperyment w katowickiej kopalni Wieczorek. Od ponad 40 dni część węgla przetwarzana jest tam na gaz, który można wykorzystać na powierzchni. Do tej pory nie robiła tego żadna kopalnia w kraju. Dziś poznaliśmy szczegóły tego procesu.

Instalacja wykorzystywana w eksperymencie - Kopalnia Wieczorek

Instalacja wykorzystywana w eksperymencie

Gaz można wykorzystać np. do wytwarzania prądu. Najpierw resztki węgla, które w specjalnym procesie, kilkaset metrów pod ziemią zamienia się na gaz. Ten z kolei, dzięki specjalnej instalacji dociera na powierzchnię i tu zamieniany jest w energię, którą może wykorzystać kopalnia.

Jeśli kopalnia potrzebuje 30 MW, a my jesteśmy w stanie wytworzyć 20 no to 2/3 mogłoby być z tej instalacji zaspokajane– mówi koordynator projektu prof. Krzysztof Stańczyk z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Do tego potrzebna jest już jednak nie eksperymentalna, jak teraz, ale przemysłowa instalacja, które może kosztować nawet do 100-u milionów złotych.Na jej wybudowanie potrzeba dwóch lat.

Eksperyment prowadzony jest już 44 dzień. Do tej pory wytworzono około 720 tysięcy metrów sześciennych gazu. Badania prowadzone będą do końca sierpnia.

Źródło: rmf24

 

0 0 votes
Article Rating