W Bałtyku pojawiły się delfiny – ta informacja zaskoczyła wszystkich, nawet pracowników Stacji Morskiej na Helu. Dziś naukowcy potwierdzili, że to butlonosy, które na co dzień pływają w Oceanie Atlantyckim. Po raz pierwszy zaobserwowano je na początku sierpnia w okolicach Helu, Kaliningradu i Kłajpedy. Ostatni raz delfiny tego gatunku widziano na Bałtyku w XIX wieku.

Polska - Do Zatoki Gdańskiej wpłynęły delfiny butlonose -1

Pierwsze zgłoszenie o delfinach Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała 8 sierpnia. Parę butlonosów widział wtedy turysta, ale nie zdążył zrobić zdjęć. Dlatego, badacze nie mogli jednoznacznie potwierdzić, co to za gatunek. Każda taka informacja jest przyjmowana z dużą rezerwą.

Polska - Do Zatoki Gdańskiej wpłynęły delfiny butlonose -4

W późniejszych dniach, delfiny widziano w okolicach Kaliningradu oraz u wschodnich wybrzeży Danii. Następnie, 14 sierpnia na litewskim wybrzeżu Kłajpeda. Naukowcy z Litewskiego Muzeum Morskiego potwierdzili, że to butlonosy.

Polska - Do Zatoki Gdańskiej wpłynęły delfiny butlonose -3

– To naprawdę bardzo rzadkie, ponieważ te ssaki żyją na co dzień w Oceanie Atlantyckim. Ostatni przypadek ich wizyty w naszym morzu został odnotowany w XIX wieku – wyjaśnia Michał Bała ze Stacji Morskiej na Helu.

Polska - Do Zatoki Gdańskiej wpłynęły delfiny butlonose -4

 

Są pod ochroną

Butlonosy żyją w średniej wielkości grupach, żywią się rybami. Grupy liczą zazwyczaj około 10 osobników. Zdarza się jednak, że łączą się w większe stada. Czasami jest w nich nawet kilkaset delfinów.

 

Źródło: TVN24
0 0 votes
Article Rating