Śpią na promenadzie, spacerują w ścisłym centrum i niszczą każdy napotkany po drodze trawnik. Mimo wysiłków, Świnoujście przegrywa walkę z dzikami. Urzędnicy szacują, że na terenie miasta grasuje około 40 osobników.

polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-8_1

Na miejskie dziki ze Świnoujścia zdaje się nie działać już nic. Ani rozrzucane tabletki o bardzo gorzkim smaku, ani cuchnące dzikom spraye, ani ścieżki z przysmaków, które mają wyprowadzać zwierzęta w głąb lasu. Świnoujska populacja ma własny rozum.Dziki nauczyły się, że w mieście znajdą pożywienie dużo łatwiej i dużo smaczniejsze.

polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-7_1

Nawet mogą liczyć na coś do picia. Przypomnę niedawny przypadek, gdy turysta spił dzika piwem, po czym zwierzę zachowywało się jak przysłowiowa świnia– mówi Robert Karelus z urzędu miasta w Świnoujściu. Ostatnio dzicza rodzina paradowała po Placu Wolności, w samym centrum miasta. Daleko od jakiegokolwiek lasu.

polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-1

Mimo apeli i tablic przypominających, żeby zwierząt nie dokarmiać, wiele osób traktuje dziki jak żywe maskotki. Turyści dzielą się z nimi kanapkami, próbują dziki tresować, żeby prosiły o jedzenie na dwóch łapach. Niedawno ktoś próbował dzika… ujeżdżać.

polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-9

Dziki jak stołówki traktują okolice śmietników, zwłaszcza, że wiele osób resztki jedzenia wyrzuca obok koszy na odpadki.

polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-6

Świnoujskie stado coraz mniej boi się ludzi, dzików boją się za to mieszkańcy. To wciąż dzikie stworzenia, które mogą być śmiertelnie groźne. Rozwścieczony dzik z łatwością zabije psa i ciężko porani dorosłego człowieka.

Co zrobić z watahą grasująca po mieście? Urzędnicy przyznają, że w ostateczności zwierzęta trzeba będzie odstrzelić.

polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-3

polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-4 polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-2 polska-dzikie-swinie-opanowaly-swinoujscie-5

 

Źródło: rmf24

 

0 0 votes
Article Rating