W Polsce takie zjawisko widoczne jest zaledwie raz na kilkanaście lat. Najlepsze warunki do obserwacji będą w nocy z piątku na sobotę (z 9 na 10 września). To wtedy, jak zapowiadają synoptycy, niebo ma być praktycznie bezchmurne.

Polska jak koło podbiegunowe?

Zorze, związane z aktywnością słońca, obserwowane są głównie w strefie podbiegunowej. Ostatnio miało to miejsce w 2001 a poprzednio w 1990 roku. Zorze obserwowano wówczas także  nad Polską.

Jak powstają zorze?

Zorze powstają wskutek tzw. wybuchów na Słońcu, które wyrzuca wtedy wielkie ilości naładowanych cząstek o wysokiej energii. Cząstki te tworzą tzw. wiatr słoneczny, który po dotarciu w pobliże Ziemi wchodzi w interakcję z jej polem magnetycznym. Elektrony zderzają się z cząsteczkami azotu i tlenu obecnymi w ziemskiej atmosferze, wskutek czego oba pierwiastki wypromieniowują energię. Zjawisko zorzy to własnie wypromieniowana energia, w postaci kwantów światła: tlen „świeci” w kolorze zielonym i różowym, azot natomiast purpurowo i niebiesko. Obserwowany kolor żółty to skutek mieszania barw zielonej i czerwonej.

 

Źródło: insilesia.pl
0 0 votes
Article Rating