Co dalej z danymi zbieranymi przez IMGW? Wśród internautów zagrzmiało, gdy się okazało, że instytucja współfinansowana ze środków publicznych blokuje innym serwisom dostęp do danych radarowych.

IMGW warunkowo zezwala na korzystanie ze swoich danych, Fot. Pogodynka

„Z powodu problemów z polskim Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, 25 czerwca 2013 roku przestajemy publikować obrazy radarowe znad Polski. Kiedy tylko znajdziemy inne źródło, oczywiście Was o tym  poinformujemy” – napisało radareu.cz na facebookowej stronie Aplikace RadarEu.

W Internecie zawrzało

„IMGW znowu utrudnia dostęp do radarów. Nad Polską przechodzą potężne ulewy, które powodują podtopienia w wielu miastach, tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) grozi sądem niekomercyjnemu serwisowi, który pomaga setkom tysięcy ludzi śledzić strefy opadów i przygotowywać się na nadejście żywiołu” – napisał na naszym forum internauta WWW. To nie jedyny głos oburzenia w internecie w tej sprawie.

Gdy śledzący aktualną sytuację pogodową zauważyli, że serwisowi radareu.cz IMGW nie pozwoliło korzystać ze swoich danych, w Internecie, a zwłaszcza na fanpage’u IMGW na Facebooku, zawrzało. „Przecież jesteście państwowym instytutem, a nie prywatną firmą i to my podatnicy was utrzymujemy. Więc skoro to my was utrzymujemy to dane z radaru powinny być ogólnie dostępne czy wam się to podoba czy nie” – argumentował Krzysztof Krasowski. 

„Utrzymujecie się jako państwowa instytucja z podatków społeczeństwa a zachowujecie się jak jakaś pazerna prywatna firma! To Państwo finansowało system radarowy więc udostępnianie często aktualizowanych danych powinno być waszym obowiązkiem! – pisał Paul Warsaw.

Dane udostępniano do odwołania

Nie od zawsze IMGW powszechnie udostępniał swoje dane radarowe na bieżąco – do sierpnia 2012 roku dostęp do nich mieli tylko naukowcy z IMGW, a także ci, którzy wnieśli stosowną opłatę. Pomimo licznych skarg, IMGW przez lata pozostawało przy swojej decyzji.

W sierpniu 2012 roku, kiedy to udostępniono dane, IMGW oświadczyło: „W związku z pojawiającymi się informacjami jakoby IMGW-PIB nie udostępniał bezpłatnie społeczeństwu danych radarowych uprzejmie informujemy, że bieżące dane radarowe są i będą umieszczane na stronie internetowej oraz w aplikacjach mobilnych bezpłatnie do celów niekomercyjnych do odwołania”.

Źródło: tvnmeteo.pl, uwolnicradary.blog.onet.pl
0 0 votes
Article Rating