Masz kamery w domu i wokół domu? Zgodnie z dyrektywą RODO, masz też obowiązki! Jak dowiedział się reporter Grzegorz Kwolek, Urząd Ochrony Danych Osobowych przygotował szczegółowe wskazówki dla właścicieli domowych systemów monitoringu.

UODO podkreśla, że przede wszystkim trzeba ustalić, czy dochodzi do przetwarzania danych osobowych. Kamery umieszczone wewnątrz mieszkania czy domu na ogół takim przepisom nie podlegają. Przepisy RODO dotyczą przede wszystkim kamer umieszczonych na zewnątrz, które mogą nagrywać wizerunek obcych osób.

Według UODO, dom z monitoringiem musi być odpowiednio oznaczony. Zewnętrzne kamery, o ile nie jest to konieczne, nie powinny obejmować sąsiednich domów. Właściciel kamer ma obowiązki jak inspektor ochrony danych w firmie, czyli musi określić cel monitoringu i czas przechowywania danych. Ten czas nie powinien przekraczać trzech miesięcy.

Właściwy cel to na przykład zapewnienie bezpieczeństwa najbliższych i gromadzenie informacji o ewentualnym złamaniu prawa.

Uzasadnionym celem jest bezpieczeństwo osób i mienia. Takie nagrania powinny być wykonywane na wypadek jakiegoś zdarzenia, jako dowód, który pomoże szukać sprawców. Nie ma dowolności, co z takim nagraniem można zrobić. Nie można np. umieścić go w internecie, bo było jakieś zabawne zdarzenie na ulicy obok – podkreśla w rozmowie z Grzegorzem Kwolkiem Piotr Drobek, dyrektor Zespołu Analiz i Strategii w UODO.

 

 

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating