Przelot konstelacji satelitów Starlink czeka nas w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nadarzy się okazja, by zobaczyć to zjawisko w całej Polsce.

W nocy z 26 na 27 maja będą cztery okazje, by zobaczyć przeloty satelitów Starlink.

Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga „Z głową w gwiazdach”, pierwsza czeka nas między godziną 21.57 a 22.07 – do przelotu dojdzie nad południowo-wschodnią Europą. Zaobserwować go będą mogli mieszkańcy centralnej i południowej Polski nisko nad południowym i południowo-wschodnim horyzontem. Mieszkańcy północnych regionów najpewniej tego przelotu nie zobaczą.

Drugi przelot spodziewany jest między godziną 23.34 a 23.45. Dojdzie do niego nad południowymi granicami naszego kraju. Mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska zobaczą Starlink nad swoimi głowami. W pozostałych regionach kraju dostrzeżemy konstelację wysoko nad południowym horyzontem.

Między godziną 1.11 a 1.22 czeka nas trzeci przelot. Konstelacja przeleci nad centralną Polską i będzie widoczna w całym kraju.

Czwarty przelot odbędzie się między godziną 02.48 a 02.59 nad południowymi granicami naszego kraju. Mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Śląska zobaczą Starlink dokładnie nad swoimi głowami. Reszta kraju dostrzeże konstelację satelitów wysoko nad południowym horyzontem.

 

Zapewnią internet

Przeloty związane są z działalnością amerykańskiej firmy SpaceX, która w piątek umieściła na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów Starlink, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

 

 

Źródło: tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating