Już za 10 lat Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) ma być najlepszą instytucją związaną z technologiami kosmicznymi w kraju – zapowiadają jego założyciele, Wojskowa Akademia Techniczna i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie powstaje Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. Centrum, tworzone przy współpracy WAT i Centrum Badań Kosmicznych PAN, ma być wiodącym w kraju ośrodkiem rozwoju technologii kosmicznych. W czwartek umowę w sprawie utworzenia Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS) podpisali przedstawiciele obu instytucji. 

Wykorzystać członkostwo w ESA

Centrum będzie siecią naukową, którą WAT i CBK PAN utworzyły, by połączyć siły i spożytkować członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Instytucja ma wzmocnić współpracę naukową, badania i dydaktykę w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej w oparciu o połączone kadry WAT i CBK.

Za 10 lat ma być najważniejsze

– Planujemy, że za 10 lat centrum będzie wiodącym w kraju ośrodkiem rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych oraz znaczącym partnerem w europejskim programie kosmicznym, działającym w oparciu o własnych absolwentów – informuje rzecznik prasowy WAT płk Wiesław Grzegorzewski.

Już teraz WAT i CBK PAN są zaangażowane w 20 projektów naukowych. W ramach współpracy obie instytucje będą budowały przyrządy i systemy satelitarne, a także będą badały i wdrażały nowe materiały i technologie kosmiczne.

Mają też rozwijać systemy nawigacji satelitarnej i systemy obserwacji Ziemi. Jednym z zadań KCIKiS będzie też kształcenie specjalistów w dziedzinie technologii kosmicznych na studiach inżynierskich, magisterskich i doktoranckich.

Sponsorzy mile widziani

Rzecznik WAT zapowiedział, że w działania centrum będą mogły włączyć się też inne instytucje i przedsiębiorstwa.

– Naszym celem jest to, aby łączyć. Instytucje badawcze i wszyscy, którzy chcą przetwarzać wyniki badań naukowych na konkretne projekty, a także przedsiębiorstwa, które chciałyby łożyć pieniądze na badania są mile widziane – powiedział Grzegorzewski.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating