Sukces lekarzy i naukowców z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Wyprodukowano tam dziecięcą protezę serca, którą testowano na zwierzętach. Dziś oficjalnie zaprezentowano wyniki badań: proteza działa bez zarzutu, a to oznacza, że najpewniej za rok będzie można wszczepiać ją pierwszym chorym dzieciom.

Polska proteza serca daje nadzieję chorym dzieciom na powrót do zdrowia

Polska proteza serca daje nadzieję chorym dzieciom na powrót do zdrowia

To milowe kroki w naszym dorobku, zwłaszcza, że jesteśmy u progu obchodów 25-lecia Fundacji – mówi szef Fundacji dr Jan Sarna.

Proteza to własny projekt Fundacji. Ma być stosowana przy leczeniu chorych dzieci w wieku od roku do kilkunastu lat. Pierwsze prace badawcze rozpoczęły się 8 lat temu. W latach 2010-14 protezy przechodziły szereg badań laboratoryjnych. Jesienią ubiegłego roku w Katowicach kilka takich protez wszczepiono zwierzętom, które potem przez kilka tygodni były obserwowane i badane.

 Protezy Religa Heart Ped testowano na zwierzętach

Protezy Religa Heart Ped testowano na zwierzętach

Protezy osiągnęły dobrą wydajność wspomagania serca. W czasie doświadczenia ich wnętrze było wolne od skrzeplin, a stan zdrowia doświadczalnych zwierząt stabilny. Nie stwierdzono też żadnych defektów we wnętrzu samej protezy, a również nie było zmian w obrazie i funkcji krwi oraz narządów – opisuje wyniki eksperymentu Roman Kustosz, szef Pracowni Sztucznego Serca.

Na razie testowano dwa modele stworzonej w Zabrzu protezy. Jeden przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, a drugi dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat.

Protezy serca Foto: Materiały prasowe

Protezy serca Foto: Materiały prasowe

Niewykluczone, że pierwsze zabrzańskie protezy będą wszczepiane chorym dzieciom już za rok.

Na razie dziecięce protezy serca produkowane są wyłącznie w Niemczech.

Protezy przeznaczone są dla chorych, którzy czekają na przeszczep. Drugie zastosowanie jest takie, żeby dać sercu szansę na samoregenerację – wyjaśnia dr Jan Sarna.

Proteza serca dla dzieci

Wyprodukowany w Zabrzu model nazwano Religa Heart Ped.

Źródło: RMF
0 0 votes
Article Rating