Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przesunęła datę wystrzelenia rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej na 13 lutego. To oznacza, że pierwszy skonstruowany wyłącznie przez Polaków satelita wyleci w przestrzeń kosmiczną nieco później, niż planowano.

Wystrzelenie rakiety Vega z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej planowano początkowo na 9 lutego, ESA zdecydowała się jednak przesunąć datę startu o cztery dni później.

 

Rakieta wyniesie w przestrzeń kosmiczną grupę satelitów, w tym polskiego PW-Sat skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Będzie pierwszy

Gdy satelita zostanie umieszczony na orbicie, Polska dołączy do grona krajów, które posiadają w kosmosie samodzielnie zbudowanego satelitę. Do tej pory w przestrzeń kosmiczną wyniesiono ponad 70 instrumentów zbudowanych w naszym kraju, były to jednak jedynie elementy satelitów i sond budowanych przez inne kraje.

Ambitne cele

Misja satelity PW-Sat ma na celu sprawdzenie nowego systemu gwarantującego kontrolowane opuszczenie orbity przez urządzenia, które zakończyły już swoją pracę. Jeśli uda się je nadzorować, nie będą stanowić zagrożenia dla innych satelitów, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani też nie spowodują szkód po upadku na powierzchnię Ziemi.

 

Studenci pod okiem ekspertów

PW-Sat został zaprojektowany i zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w dwóch kołach naukowych – Studenckim Kole Astronautycznym na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej na Wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. Studentów wspierali pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN mający doświadczenie w konstruowaniu aparatury do misji kosmicznych.

Poza testem technologicznym polskiego satelity, będzie to także pierwszy start nowej serii rakiet nośnych Vega, których będzie używać ESA.

To będzie przełomowy rok

Rok 2012 będzie przełomowy dla polskiej eksploracji przestrzeni kosmicznej. Poza satelitą PW-Sat w kosmos ma wylecieć także polski satelita naukowy BRITE-PL „Lem” przygotowywany przez CBK PAN i CAMK PAN.

A tak PW-Sat ma wyglądać na orbicie:

 

Źródło: pw-sat.plska.meil.pw.edu.pl , tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating