Prawie 1100 interwencji straży pożarnej, trzech rannych strażaków i kilkadziesiąt uszkodzonych budynków – to bilans gwałtownych burz, które przeszły w poniedziałek nad Polską. W miejscowości Bogaczewo w woj. warmińsko-mazurskim pojawiła się trąba powietrzna.

Polska - Podczas nawałnicy wiatr zrywał dachy z domów -1

Największe zniszczenia odnotowano w województwach: łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim – mówił we wtorek rano Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej.

Polska - Podczas nawałnicy wiatr zrywał dachy z domów -4

Zniszczenia po nawałnicach

Przez ostatnią dobę strażacy interweniowali prawie 1100 razy. Silny wiatr pozrywał dachy z co najmniej kilkudziesięciu budynków. Do rana bez prądu pozostawało prawie 30 tys. gospodarstw. Jeszcze wczoraj wieczorem było ich 60 tys. – mówił rzecznik straży pożarnej.

Polska - Podczas nawałnicy wiatr zrywał dachy z domów -3 Polska - Podczas nawałnicy wiatr zrywał dachy z domów -2

W trakcie prowadzonych wczoraj akcji rannych zostało trzech strażaków. – Ich stan jest dobry – powiedział Frątczak.

Trąba powietrzna na Mazurach

W miejscowości Bogaczewo, według relacji mieszkańców, pojawiła się trąba powietrzna. Silny wiatr uszkodził tam dachy dwóch domów oraz przewrócił dwie stodoły.

– To było około 30 sekund. Ja wyjeżdżałem akurat traktorem z podwórka, spojrzałem w lewo i była po prostu trąba powietrzna. Kiedy odjechałem jakieś 10 metrów, to zaczęło już zwijać blachę z dachu obory. Po jakiś 10 sekundach musiałem uciekać ciągnikiem, bo te blachy leciały w moją stronę. Później ta trąba przemieściła się i zniknęła – relacjonuje świadek zdarzenia. Zniszczeniu uległa obora, dwie stodoły i magazyny zboża.

Po burzach, jakie przeszły w poniedziałek po południu nad Warmią i Mazurami, blisko 10 tysięcy odbiorców jest bez prądu. Straż pożarna podjęła interwencje w kilkudziesięciu miejscach, głównie przy usuwaniu połamanych gałęzi z dróg.

Polska - Podczas nawałnicy wiatr zrywał dachy z domów -7

Zniszczenia w woj. łódzkim

Nawałnice i gradobicia pojawiły się również w województwie łódzkim. Duże zniszczenia dotknęły między innymi mieszkańców gminy Moszczenica niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego.

– Fala, która przeszła, spowodowała znaczne zniszczenia związane głównie z powaleniem drzew i zerwaniem linii energetycznych, ale też uszkodzeniem budynków mieszkalnych. Na szczęście nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych. Możemy mówić o wielkim szczęściu – powiedział mł. bryg. Maciej Dobrakowski ze straży pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Ranna kobieta

Wichury wyrządziły straty także we wsi Lubojna niedaleko Częstochowy. Wiatr zerwał tam trzy dachy – z dwóch budynków gospodarczych i jednego mieszkalnego. Spadający fragment jednej z konstrukcji lekko ranił kobietę. Część domów jest pozbawiona prądu.

– To był moment. Zrobiło się ciemno. Mąż zdążył tylko do mnie krzyknąć z kuchni, że nie mamy dachu – opisywała Ewa Kielan, której zerwało dach.

Kobieta ma lekki uraz nogi, po tym jak belka spadła na nią z budynku gospodarczego, z którego wybiegała. Strażacy zabezpieczają dach domu, a wójt obiecuje pomoc.

0 0 votes
Article Rating