Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powalone drzewa oraz zalane piwnice – to efekt burz z silnym wiatrem i ulewami, które przeszły nad powiatem opoczyńskim w województwie łódzkim. Duże straty spowodowała trąba powietrzna, która przeszła nad Mazowszem. Do poszkodowanych przyjechał premier Donald Tusk.

Żywioł uderzył około godz. 14.00. Wszystko trwało 20 minut. Połamane drzewa, zniszczone domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze – to efekt wichury, która przeszła nad powiatem przysuskim na Mazowszu. Nikt nie ucierpiał, ale straty są bardzo duże.

Najbardziej poszkodowane są gminy Rusinów, Gielniów, Klwów i Potworów. W tych czterech gminach uszkodzonych zostało ponad 150 budynków mieszkalnych i ponad 200 gospodarczych oraz ok. 2 tys. tuneli ogrodniczych, w których uprawiano głównie paprykę. Nieprzejezdna jest też część dróg. Ok. 4 tys. gospodarstw jest pozbawionych prądu.

Niektórzy poszkodowani radzą sobie sami, próbują zabezpieczyć dobytek. Ci zszokowani bezradnie czekają na pomoc.

Do akcji ratunkowej wysłano ponad 20 zastępów strażaków. Na miejsce udał się wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, wieczorem przyjechał również szef rządu. Powołano sztab kryzysowy, a dokładna skala zniszczeń będzie znana po ustaleniach sztabu.

Odbudowa budynków mieszkalnych będzie refinansowana przez państwo, niezależnie od tego, czy były one ubezpieczone – zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że ci, z którymi rozmawiał, zapewniali go, iż domy były ubezpieczone.

Premier podkreślił, z rozmów z rolnikami wie, że nie da się uratować np. paprykowych upraw tunelowych, za które też będą odszkodowania. Tusk poinformował, że jest już po rozmowie z ministrem rolnictwa w sprawie pomocy dla rolników. Dodał, że w budżecie są środki przewidziane na pomoc w takich wypadkach.

Potężna burza przeszła też nad województwem łódzkim. Najbardziej ucierpiały gminy: Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno.

– Na razie mamy informacje o kilku dachach zerwanych z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Cały czas przyjmujemy jednak kolejne zgłoszenia. Usuwamy też powalone drzewa i połamane gałęzie, które blokują drogi – powiedział dyżurny straży pożarnej w Opocznie.

Synoptycy ostrzegają, że wieczorem i w nocy w Łódzkiem i na Mazowszu mogą się jeszcze pojawiać kolejne gwałtowne burze.

Natomiast w piątek od Mazur i Podlasia przez centrum, Mazowsze i Lubelszczyznę po Śląsk Opolski, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Spodziewane są przelotne opady deszczu, miejscami burze, możliwe ulewy i grad. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na Wybrzeżu dość silny wiatr, w czasie burz w porywach do 70 km/h.

 

Źródło: tvp.info
0 0 votes
Article Rating