Lekarze z poznańskiego szpitala wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca. Jak informuje dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, wszczepione urządzenie ma wielkość 24 mm, ok 6 mm średnicy, waży 1 gram, jest o 90 procent mniejsze i lżejsze od zazwyczaj stosowanych rozruszników.

Najmniejszy na świecie rozrusznik serca

Najmniejszy na świecie rozrusznik serca

Najważniejsza różnica, poza wielkością, to brak klasycznej elektrody, która jest zawsze najsłabszym elementem wszystkich systemów do elektroterapii. Ona w trakcie życia pacjenta ugina się każdego dnia 100 tys. razy. Zawsze jest ryzyko, że ulegnie złamaniu, że izolacja ulegnie uszkodzeniu, że dojdzie do zakażenia – dodaje lekarz.

Najmniejszy rozrusznik serca wielkości tabletki

Najmniejszy rozrusznik serca wielkości tabletk

 

Urządzenie nowego typu, które ma wielkość zwykłej tabletki, jest wprowadzane poprzez nakłucie żyły udowej a nie, jak to się zwykle robi, poprzez nacięcie skóry w okolicy podobojczykowej. Urządzenie wprowadzane jest do prawej komory serca, tam jest zaczepiane i tam zostaje. Nie ma żadnej części, które wychodzi poza serce – wyjaśnia specjalista.

Wszczepiony rozrusznik - obraz na monitorze

Wszczepiony rozrusznik obraz na monitorze

 

Zabieg drogi ale skuteczny

Nowa technologia, która zastępuje klasyczny stymulator jednojamowy jest zdecydowanie droższa od dotychczas stosowanej. Dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski wyjaśnia jednak, że są przypadki, w których może być niezastąpiona. Pierwsze zabiegi, które dziś robimy dotyczą chorych, u których teoretycznie można użyć klasycznego układu, chodzi o to, by zdobyć niezbędne doświadczenie. Będzie to przede wszystkim stymulator wszczepiany chorym, u których nie ma możliwości stosowania klasycznego urządzenia. To osoby z niedrożnościami żylnymi, chorzy, którzy mieli już zakażenia układu, oraz chorzy z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań – podkreślił.

Pierwsze urządzenie zastosowano u mieszkańca Poznania w wieku ponad 70 lat. Cała operacja przebiegła przy znieczuleniu miejscowym; pacjent cały czas był przytomny. Lekarze zaplanowali na czwartek i piątek kolejne zabiegi. Podobną operację zaplanowano też w Zabrzu. Razem z kolegami z Zabrza przygotowywaliśmy się przez kilka miesięcy do zastosowania tej nowej technologii. Umówiliśmy się, że jednego dnia zabiegi zostaną przeprowadzone jednocześnie w Śląskim Centrum Chorób Serca i w naszej klinice – wyjaśnił Przemysław Mitkowski. Jak dodał, w piątek zabieg zostanie przeprowadzony u 80-letniej pacjentki, dla której wszczepienie rozrusznika nowego typu jest właściwie jedyną możliwością leczenia.

 

Źródło: RMF FM, PAP, rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating