Od czterech lat śledczy mogą odstępować od karania osób, które posiadają narkotyki na własny użytek. Prokuraturom zaproponowano właśnie nowe wytyczne, jakie ilości środków odurzających można uznać za „nieznaczne”.

Wytyczne dotyczące posiadania narkotyków

Do wytycznych przygotowanych przez prof. Krzysztofa Krajewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotarło Radio ZET. Profesor proponuje – w ślad za ustawodawstwem działającym w Czechach – aby za „nieznaczną ilość” prokuratorzy uznawali przykładowo: 10 gramów marihuany, 5 gramów haszyszu, 4 tabletki ekstazy, jeden gram kokainy i półtora grama heroiny. Wytyczne zostały przez naukowców przedstawione Prokuratorze Generalnej i rozesłane do wszystkich prokuratur w Polsce.

– Postulat „społeczeństwa wolnego od narkotyków ” jest ułudą. Rozmaite substancje psychoaktywne towarzyszyły ludzkości od zarania jej dziejów jako substancje o mniej lub bardziej kulturowo zintegrowanym charakterze. Pomimo nieustannej intensyfikacji polityki prohibicji problem narkotyków i narkomanii od lat w większości społeczeństw narasta, a substancje te pomimo swego nielegalnego charakteru są relatywnie łatwo dostępne. Inaczej mówiąc polityka prohibicji nie jest najwyraźniej w stanie wpłynąć w istotny sposób ani na popyt, ani na podaż narkotyków – napisał prof. Krajewski we wstępie do wytycznych, które wysłano do prokuratur. Prof. Krzysztof Krajewski jest prawnikiem i socjologiem, kierownikiem Katedry Kryminologii UJ. W latach 2009-2011 kierował grupą 15 ekspertów opracowujących nowelizację ustawy, która weszła w życie w grudniu 2011 roku.

Wytyczne nie są jednak oficjalnymi wytycznymi Prokuratury Generalnej i nie oznaczają one, że prokuratury będą automatycznie umarzać sprawy. Śledczy mogą to zrobić, ale nie muszą – w „Newsweeku” pisaliśmy już o sytuacjach, kiedy do więzienia trafiały osób, u których znaleziono nawet zaledwie gram marihuany. W statystykach umorzeń przodują duże miasta, ale – jak tłumaczy nam rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk – głównie ze względu na to, że tam takich spraw związanych z posiadaniem jest po prostu więcej. W 2013 roku prowadzono 16099 spraw za posiadanie. Łączna liczba spraw za posiadanie: umorzonych, warunkowo umorzonych odpowiednio przez sądy oraz prokuraturę, a także liczba orzeczeń o uniewinnieniu wyniosła 5.651 co stanowi 35 proc. spraw za posiadanie. Liczba umorzeń z roku na rok również rośnie.

Do przygotowania takich wytycznych od dawna wzywała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ostatni raz w mocnym oświadczeniu wydanym po śmierci 19-latka z Legionowa. „Gdyby stosowne wartości graniczne zostały opracowane, 19-letni Rafał z Legionowa prawdopodobnie nie zareagowałby w taki sposób na widok funkcjonariuszy Policji. Wiedziałby bowiem, że posiadając nieznaczną ilość marihuany może liczyć na umorzenie postępowania” – napisano.

Zobacz cały raport naukowców:

Narkotyki - Wytyczne prokuratury 3

 

Narkotyki - Wytyczne prokuratury 2 Narkotyki - Wytyczne prokuratury

 

 

Prof. Krzysztof Krajewski – prawnik i socjolog, kierownik Katedry Kryminologii UJ, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Komitetu Naukowego Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, autor wielu publikacji z zakresu prawa karnego wobec narkotyków i narkomanii w ustawodawstwie polskim na tle modeli regulacji dotyczących narkotyków w innych krajach – m.in.:”Sens i bezsens prohibicji”. W latach 2009-2011 kierował grupą 15 ekspertów opracowujących nowelizację ustawy, która weszła w życie w grudniu 2011 roku.

„Wytyczne” stanowią ważny krok w kierunku zmiany praktyki działania władz — poprzez stopniowe odchodzenie od szkodliwej społecznie, represyjnej polityki narkotykowej w kierunku działań, mających na celu realizację ważnych interesów publicznych oraz praw użytkowników — ale nie handlarzy — narkotyków „Wytyczne” ograniczają dowolność w stosowaniu prawa, dając organom ścigania jaśniejsze wskazówki co do interpretacji nieostrego pojęcia „nieznacznej ilości środka odurzającego”. Z kolei interpretacja obowiązujących przepisów oraz „wytycznych” podana w punkcie 6 „wytycznych” nie przekreśli możliwości stosowania surowszej represji wobec handlarzy narkotyków, nawet jeśli posiadają oni przy sobie nieznaczną ich ilość.

_________________________________________________________________________
Wiktor Osiatyński
Dr hab. nauk prawnych
Profesor w Uniwersytecie Środkowoeuropejskim
_________________________________________________________________________

 

 

W całej rozciągłości popieram wnioski i wytyczne prof. Krzysztofa Krajewskiego. Prawo, aby mogło być stosowane efektywnie musi być precyzyjne. Przyjęcie jasnych, określonych kryteriów spełnia te wymogi. Ich brak pozwala pod pretekstem zwalczania narkomanii na stwarzanie pozorów stosowania prawa kosztem zdrowia, wolności zazwyczaj młodych ludzi. Musimy się zdecydować, czy chodzi nam o produkcję przestępców i statystyk, które sugerują, że policja i wymiar sprawiedliwości działa, czy o rzeczywiste przeciwdziałanie mnożenia szkód na zdrowiu młodych ludzi i na praworządności. Jeśli rzeczywiście mamy na uwadze życie, zdrowie, wolność i praworządność – należy przyjąć wytyczne prof. Krajewskiego

_________________________________________________________________________
Monika Płatek
Dr hab. nauk prawnych
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
_________________________________________________________________________

 

 

W moim odczuciu nieprzekroczenie tych granic powinno w sposób automatyczny zwalniać od odpowiedzialności karnej, analogicznie, jak poziom alkoholu poniżej 0,2 promila we krwi zwalnia od odpowiedzialności za prowadzenie samochodu pod wpływem. Karanie za dilerstwo powinno się opierać na stwierdzeniu, że podejrzana osoba rzeczywiście produkuje i rozpowszechnia substancje zakazane.
_________________________________________________________________________

Jerzy Vetulani
Profesor psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik
Instytut Farmakologii PAN
_________________________________________________________________________

Źróło: newsweek.pl
0 0 votes
Article Rating