W całym kraju przekroczone są normy zanieczyszczeń powietrza. W związku z tym ogłoszono alarm smogowy. Jednak w Polsce normy zanieczyszczeń są znacznie wyższe niż w innych europejskich krajach, oznacza to, że według europejskich standardów, powietrze w Polsce jest bardzo złej jakości.

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska najgorszy stan powietrza jest w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Kędzierzynie-Koźlu. Normy są wysoko przekroczone również w Warszawie, Otwocku, Kaliszu, Siedlcach, Toruniu, Bydgoszczy i Olsztynie. Dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Przekroczenie wartości progowej 200 mikrogramów na metr sześc. musi być podane do publicznej wiadomości, natomiast przekroczenie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza stan alarmowy, kiedy należy starać się ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

 

Zawyżone normy

Warto zwrócić uwagę na to, że normy w Polsce zostały zawyżone w 2012 roku, przez co w naszym kraju dopuszczalne są znacznie wyższe stężenia zanieczyszczeń niż w pozostałych krajach europejskich.

– Jeżeli patrzymy na normy europejskie, to oczywiście polska norma została w 2012 roku zawyżona i to jest te słynne 300 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, od tego momentu mówimy o alarmach smogowych. Natomiast w Paryżu to jest 80 mikrogramów.

Gdybyśmy mieli normę francuską w Polsce, to mielibyśmy permanentne alarmy smogowe właściwie w całej Polsce i to nie tylko w dużych miejscowościach – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Global Compact (inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zrzesza firmy i instytucje, by dyskutowały o warunkach zrównoważonego rozwoju).

Jak zauważa Wyszkowski, w Polsce obszarów, w których mierzy się jakość powietrza jest 46, z czego w 35 sytuacja jest bardzo zła.

 

Ogrzewanie mieszkań – głównym winowajcą

Choć za smog często wini się ruch samochodowy, głównym powodem dużych stężeń zanieczyszczeń jest ogrzewanie mieszkań za pomocą pieców węglowych.

– Samochody to nie jest główny sprawca problemu, przypomnę, że to są przede wszystkim niskoefektywne kotły węglowe, kotły zasypowe, gdzie pali się niskiej jakości węglem, flautą węglową, mułem węglowym i niestety także śmieciami – mówi Wyszkowski.

 

Zbyt mało punktów pomiarowych

Istotnym problemem jest także to, iż w Polsce jest zdecydowanie zbyt mało punktów pomiarowych, które określają jakość powietrza. W większych miastach mamy po kilka takich punktów, natomiast, jak zauważa Wyszkowski, np. w Pradze jest ich 28, w Berlinie ponad 70, a w Londynie ponad 100.

Mniejsze miejscowości są znacznie słabiej monitorowane, a często to właśnie tam ludzie ogrzewają swoje domy, paląc w piecach węglowych.

 

Zła sytuacja w Warszawie

Wyniki ze stacji mierzących pyły PM10 i PM2,5 w Warszawie są niższe od niedzielnych, jednak osoby starsze i dzieci powinni unikać wychodzenia z domu. Z powodu złego stanu powietrza w stolicy ratusz zdecydował o wprowadzeniu dzisiaj darmowych przejazdów komunikacją publiczną. – Dotyczy to wszystkich dziennych środków komunikacji: tramwajów, autobusów, metra oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Darmowa komunikacja obowiązywać będzie w I i II strefie biletowej, łącznie z liniami L i Ł – powiedział wczoraj tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM. Za darmo pojedziemy także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów Park&Ride. Natomiast rzecznik urzędu miasta poinformował także, że miejskie Biuro Edukacji roześle do dyrektorów szkół specjalne ostrzeżenie. – Apelujemy, aby wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci i spacery, które są przewidziane na poniedziałek, były anulowane właśnie w trosce o dzieci – dodał Bartosz Milczarczyk. Urzędnicy zachęcają także mieszkańców o nie palenie w kominkach, natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że obecna jakość powietrza stanowi zagrożenie zwłaszcza dla osób z chorobami oddechowymi i chorobami układu krążenia.

Jakość powietrza w Polsce w godz. 13-14, 9 stycznia (GIOŚ)

Przewidywana poprawa na Śląsku

W centralnej i południowej części woj. śląskiego, gdzie w niedzielę normy pyłu w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone, zdaniem służb kryzysowych jakość powietrza miała się stopniowo poprawiać.

Niestety, w wielu miejscach stężenie pyłów nadal będzie podwyższone, a prezydent Rybnika ogłosił, że dzisiaj najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Zdecydował też, że uczniowie we wtorek i środę nie będą musieli iść do szkół i przedszkoli. Według informacji urzędu miasta dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu zostały przekroczone o 1000 proc. W niektórych dzielnicach wyniki są jednak nawet trzykrotnie gorsze.

O godz. 10 prezydent Rybnika zarządził także darmową komunikację autobusami, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi. Przywilej obowiązywać będzie także we wtorek.

„W dniu 9 stycznia – poniedziałek – jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie, jednakże przewidywana jest nadal możliwość przekroczenia poziomu informowania (200 mikrogramów na m sześc.) ze względu na poziom stężenia PM10 w aglomeracji górnośląskiej, rybnicko-jastrzębskiej oraz w powiecie żywieckim” – podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

W sobotę i niedzielę Zagłębiowski Alarm Smogowy przeprowadził dwa happeningi – w Będzinie i Sosnowcu – podczas których m.in. mierzono stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Wolontariusze ubrani w maseczki antysmogowe rozdawali ulotki z opisem aktualnej jakości powietrza i informowali o jej wpływie na zdrowie. Była to część kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu.

Jakość powietrza w woj. śląskim (WIOŚ Katowice)

Bezpłatna komunikacja miejska w Kielcach

W związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Kielcach władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich pasażerów – poinformowała rzeczniczka magistratu Anna Ciulęba. „Zachęcamy do pozostawienia samochodów i korzystania z autobusów miejskich” – dodała. W niedzielę rano w stolicy województwa świętokrzyskiego odnotowano znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu. Chodzi m. in. o stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5. Jak wynika z danych pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, w ciągu dnia sytuacja się poprawiła.

Z powodu smogu mieszkańcy powinni unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzieży, seniorów i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego i krwionośnego czy chorobami alergicznymi skóry i oczu.

Jakość powietrza w woj. świętokrzyskim (WIOŚ Kielce)

Zanieczyszczone powietrze w Krakowie

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni również mieszkańcy Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Sytuacja jest już jednak nieco lepsza niż w niedzielę rano. Wtedy stężenie PM10 wynosiło 232 µg/m3. W poniedziałek rano stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 176,9 µg/m3.

W związku z silnie zanieczyszczonym powietrzem, w Krakowie wprowadzono darmową komunikację miejską. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Dodatkowo kierowcy może towarzyszyć tyle osób, ile miejsc jest w wpisanych w dowodzie. Pojazd może też być zarejestrowany na firmę.

W niedzielę po południu znaczne przekroczenia norm pyłów PM10 odnotowały stacje w największych miastach regionu: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Według wskazań z niedzieli z godz. 14 najgorsza sytuacja była w Nowym Sączu, gdzie urządzenia odnotowały stężenie pyłu PM10 na poziomie 231 µg/m3, co oznacza 462 proc. normy. Równie źle było w Nowym Targu, gdzie odnotowano 216 µg/m3, czyli 432 proc. normy. W Krakowie najgorzej było w centrum miasta – pyłomierz na al. Krasickiego wskazał 384 proc. normy, a na ul. Dietla – 294 proc. Duże przekroczenie – 236 proc. było w Tarnowie na stacji przy ul. Bitwy pod Studziankami. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta i gmin ościennych o stosowanie podstawowych zasad postępowania mogących ograniczyć wielkość emitowanych z gospodarstw domowych zanieczyszczeń pyłowych. „Proszę przede wszystkim tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość używanego węgla i o niespalanie w nich odpadów domowych” – podkreślił.

Jakość powietrza w woj. małopolskim (WIOŚ Kraków)

Zanieczyszczony nawet Poznań

W zwykle wolnym od smogu Poznaniu wydane zostało ostrzeżenie dotyczące stężenia zawieszonego w powietrzu pyłu PM10. W nocy z 8 na 9 stycznia norma została przekroczona o 650 procent. O północy stężenie wynosiło dokładnie 328 µg/m3. Dwie noce wcześniej było niewiele lepiej – nawet 249 µg/m3.

W poniedziałek wysokie stężenie utrzymuje się także w ciągu dnia. Od rana, w zależności od lokalizacji, wartości wahają się między 110, a 150 µg/m3. – I pozostanie tak zapewne do końca dnia – przyznaje Danuta Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Na tak wysokie stężenie składa się kilka czynników: sezon grzewczy, niska temperatura, niski pułap chmur, mgły i przede wszystkim brak wiatru. W niedzielę od godziny 17 była cisza, zero wiatru. Generalnie Poznań stał. Ruch wiatru pomaga rozrzedzać te zanieczyszczenia – tłumaczy Krysiak.

Sytuacja powinna się poprawiać we wtorek, wraz z lekkimi podmuchami wiatru. W środę jakość powietrza ma być już na zadowalającym poziomie. Służby monitorujące stężenie pyłów apelują, aby ograniczyć aktywność na powietrzu. Dotyczy to głównie osób starszych i dzieci, a także osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych.

Jakość powietrza w woj. wielkopolskim (WIOŚ Poznań)

 

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating