Od początku roku do 15 marca odnotowano w Polsce 15 przypadków odry, w ubiegłym roku było ich w tym czasie 590 – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Odra to wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą powietrzno-kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

Osoba, która wcześniej na nią nie chorowała i nie była szczepiona przeciw niej, jest podatna na zakażenie i – jak wskazują eksperci – w razie styczności z osobą chorą zakazi się z prawdopodobieństwem wynoszącym około 98 procent.

 

Powikłania po odrze

Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą.

W całym 2019 r. zanotowano w Polsce 1492 przypadki odry, dla porównania w 2018 r. – 359.

Czym jest odra (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating