W sobotę padł rekord temperatury dla kwietnia – informuje synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

– Temperatura maksymalna w cieniu przekroczyła 31 st. Celsjusza w Słubicach, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu oraz Bydgoszczy sięgnęła tego pułapu – wylicza i porównuje, jak 28 kwietnia było przez ostatnich 10 lat.

Warszawa – temperatura w słońcu

– W zeszłym roku odnotowaliśmy wartości rzędu od 17 st. C na Pomorzu do 25 st. C na Kujawach – podaje Unton-Pyziołek. – Było nie tylko ciepło, lecz także pogodnie. A więc zupełnie inaczej niż zaledwie rok wcześniej – dodaje.

 

28 kwietnia 2010 roku należał bowiem do pochmurnych i tych chłodniejszych. Tylko 8-9 st. C pokazywały termometry na Wybrzeżu, 14 st. C – w Warszawie. Najwięcej, bo 18 st. C, było w Słubicach.

Było i 26 st. C

– Jako bezdeszczowy zapamiętaliśmy 28 kwietnia 2009 roku. Temperatura maksymalna wynosiła wtedy 26 st. C na Pomorzu, w Zielonej Górze i, ponownie, w Słubicach – mówi Unton-Pyziołek.

– Równie ładnie, choć już nie tak ciepło, było rok wcześniej. Słupki rtęci podskoczyły do 18-22 st. C – zaznacza.

Kilkanaście stopni różnicy

28 kwietnia 2007 roku upłynął pod znakiem znacznej różnicy temperatur w najcieplejszym momencie dnia. 11 st. C odnotowano na Wybrzeżu, ale już 25 st. C w Polsce centralnej i południowej.

– Deszczowy i chłodny front atmosferyczny nadciągnął nad Polskę w 2006 roku – opowiada synoptyk. – Tylko 7 st. C wskazywały termometry w Łebie. Powyżej 20 st. C było na wschodzie kraju, jednak z biegiem dnia temperatura szybko spadała.

 

Słubice najcieplejsze?

– Dużo chmur, przeważnie deszczowych, zawisło nad Polskąsiedem lat temu – mówi synoptyk. – Marzliśmy przy 8-15 st. C.

– Z kolei w roku 2004, pomiędzy epizodami opadów, miały miejsce i przejaśnienia. Temperatura wynosiła wtedy 10-19 st. C i tę najwyższą wartość osiągnęła w Słubicach – wylicza Unton-Pyziołek.

I znów duże wahania

Z podobnym „rozrzutem” temperatur jak w 2006 roku mieliśmy do czynienia w kwietniu 2003. Na północy kraju termometry wskzywały ledwie 7 kresek, mieszkańcy wschodu z kolei cieszyli się ponad 20-stopniowym ciepłem. Niestety – grzmiało.

10 lat temu dużo chłodniej

– Równo 10 lat temu, a więc 28 kwietnia 2002 roku, najwyższa temperatura była aż o 14 st. C niższa od sobotniej. Wyniosła 17 st. C – porównuje Unton-Pyziołek. – Najmniej, bo 11 st. C, tego pochmurnego i deszczowego dnia pokazały termometry w Łebie.

Kwiecień i Słubice szczęśliwe

Zdaniem Arlety Unton-Pyziołek, końcówka kwietnia ma szczęście do dobrej pogody i temperatur oscylujących wokół 15-25 st. C.

– Myślę, że to szczęście mają również lubuskie Słubice, gdzie bardzo często, jak to na południowym zachodzie, jest najcieplej, a nawet rekordowo ciepło – uśmiecha się synoptyk.

 

Źródło: tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating