Rekordowo duże dziecko przyszło na świat w Piekarskim Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich. Dziewczynka waży 6 kg 860 g, ma 66 cm wzrostu.

Maja przyszła na świat przez cesarskie cięcie/Aleksandra Szatkowska Piekarskie Centrum Medyczne /

Z informacji przekazanych przez lekarzy wynika, że Maja – bo tak na imię ma dziewczynka i jej mama czują się dobrze. Maja ma 66 cm wzrostu i waży 6 kg 860 g.

Lekarze spodziewali się, że dziewczynka będzie duża, ale nie aż tak. Błąd pomiaru ultrasonograficznego jest bardzo duży przy takich dużych dzieciach. Poprzednie dziecko, które pacjentka rodziła, miało ok. 5 kg., więc spodziewaliśmy się, że będzie to dziecko co najmniej 5-kilogramowe – mówi dr Dariusz Piecha, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym. Dodaje, że wysoka waga urodzeniowa może być  uwarunkowana genetycznie. Jeżeli rodzice są wysocy, ważą dość dużo, to prawdopodobieństwo genetyczne większego dziecka jest o wiele większe. Duże dzieci, ale nie aż tak, zdarzają się w przypadkach patologii ciąży, ale tu nie mówimy o patologii. Mówimy o fizjologicznym przebiegu ciąży – wyjaśnia lekarz.

Maja na rękach dr Joanny Wojcieszczyk-Bracia, kierowniczki oddziału noworodków/Aleksandra Szatkowska Piekarskie Centrum Medyczne /

Maja przyszła na świat drogą cesarskiego cięcia. Ma dwoje starszego rodzeństwa.

Jak powiedział kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Piekarskim Centrum Medycznym – to pierwszy tak duży noworodek w tym szpitalu i jeden z największych urodzonych w Polsce.

Rekord należy do Kacpra ze Szczecina, który ważył 7 kilogramów. Maja urodzona w Piekarach Śląskich to z kolei największa dziewczynka.

 

 

 

Źróło:rmf24
0 0 votes
Article Rating