Wisła pobiła w czwartek kolejny rekord niskiego poziomu wody. Około południa wodowskaz na rzece wskazał tylko 41 cm głębokości rzeki.

Polska - Rekordowo niski poziom wody w Wiśle, zaledwie 42 cm -2

W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że wodowskaz na Wiśle wskazał głębokość wody w rzece na poziomie 41 cm. To pomiar z godzin południowych. Kilka godzin później poziom wody wzrósł ponownie do 44 centymetrów.

Jeszcze w zeszły poniedziałek poziom wody wynosił 51 centymetrów, a w środę 47.

Wodę czerpią spod dna

Jak podkreślał jednak ratusza, mimo tak rekordowo niskiego poziomu rzeki, warszawiacy nie muszą martwić się o dostawy wody.

– Przewidywaliśmy, że stan Wisły będzie jeszcze spadał. Chodzi o kilka centymetrów. Mieszkańcy nie muszą się jednak obawiać o ilość i jakość wody w kranach. Zapewniam, że jest ona lepsza od niejednej butelkowanej wody sprzedawanej w sklepach – zapewnił w ubiegłą środę w czasie konferencji nad Wisłą wiceprezydent Michał Olszewski.

Jak dodał władze miasta spodziewały się, że niski stan wody spowoduje większe zanieczyszczenie rzeki. – Nie doszło jednak do tego, co nas bardzo cieszy. Wodociągowcy pracują nieco intensywniej, ale musimy przypomnieć, że woda dla warszawiaków czerpana jest spod dna Wisły, więc nawet obniżenie poziomu o kolejne kilka centymetrów nie wpłynie na dostawę – podkreślił Olszewski.

Polska - Rekordowo niski poziom wody w Wiśle, zaledwie 42 cm

Rzeka odsłoniła skarby i… śmieci

Z niskiego stanu wody cieszą się za to poszukiwacze skarbów. Jak już informowaliśmy, w ciągu ostatnich tygodni niski poziom Wisły odsłonił m.in. wrak statku na wysokości ul. Wilanowskiej czy wagonik kopalniany, który był prawdopodobnie wykorzystywany przy budowie Trasy W-Z. – Będziemy wydobywać zabytkowe elementy, które znajdują się w Wiśle – zapewniają władze Warszawy.

Ze znacznie niższego stanu wody postanowił skorzystać też ratusz, który zorganizował wielkie sprzątanie dna rzeki.

 

Źródło: tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating