W czwartek, 8 listopada o godzinie 20:23 (19:23 UTC) zatrzęsła się ziemia w Gliwicach, magnituda wstrząsów początkowo wyliczona została na 4.0 w skali Richtera, następnie zmniejszona na 3.7.

Wstrząsy sejsmiczne wystąpiły na głębokości 4 km (początkowo wyliczona na 8 km). Wielu czytelników zgłaszało silnie odczuwalne wstrząsy.

Odczuwalny był między innymi w Gliwicach, Żorach, Tychach, Jastrzębiu-Zdroju i Knurowie.

Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie wystąpił wstrząs i czy są jakieś szkody.

 

W Knurowie odczuwalny był silny wstrząs. Na tyle silny, że ja – mieszkając na 10. piętrze w bloku – odczułem to w intensywny sposób. Nie umiałem ustać na nogach. Kiwają się do teraz żyrandole w całym mieszkaniu– mówił jeden z mieszkańców.

Mieszkaniec Gliwic.

Zatrzęsło całym budynkiem. Pierwszy raz coś takiego przeżyłem – relacjonował słuchacz. Inny potwierdził: Mieszkam w Gliwicach, cały blok 10-piętrowy się ruszał.

O wstrząsie poinformował także mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju.

Czułem wstrząs na osiedlu Arki Bożka –napisał. Pan Sebastian z Żor napisał do nas wiadomość: O godzinie 20:23 zatrzęsły się meble w domu, gdzie mieszkam.

Doniesienia o wstrząsie były także z Rybnika.

Potężny wstrząs, w życiu takiego nie odczułam, cały dom się zatrząsł. Pootwierały się szafki i wszystkie drzwi. Ze ściany pospadały ramki ze zdjęciami. Makabra.

 

 

Sejsmometry na terenie Polski.

Sejsmograf w Ojcowie

Sejsmograf w Książu

Źródło: LosyZiemi, EMSC, rmf24

Zbliżają się silne oddziaływania magnetyczne miedzy 4-12 listopada, których najsilniejsze szczyty wystąpią 5 i 6 listopada

Słońce – Kolejna duża dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi od 6-9 listopada

 

0 0 votes
Article Rating