Latające kleszcze to tak naprawdę strzyżaki sarnie (jelenie). Owady te są uciążliwe i niebezpieczne. Można je spotkać przede wszystkim w lesie. Nazwa latające kleszcze wzięła się od fizycznego podobieństwa między strzyżakami a zwykłymi kleszczami.

Owady wyglądają po prostu jak kleszcze ze skrzydłami. Jakie są objawy ukąszenia latających kleszczy? Czy trzeba się ich obawiać?
Latające kleszcze to muchówki, które pasożytują przede wszystkim na zwierzętach (sarny lub jelenie). Czasami na żer wybierają też ludzi lub ptaki.

Strzyżaki sarnie nie są zbyt duże. Ich rozmiar nie przekracza 2-3 mm (bez skrzydełek). Latające kleszcze nie potrafią szybować szybko i wysoko. Skrzydła służą im przede wszystkim do tego, by mogły spokojnie dotrzeć do wybranego miejsca.

Latające kleszcze po wylądowaniu zrzucają skrzydełka. Ich celem jest wbicie się w skórę i wypijanie krwi. Strzyżaki rozmnażają się w żywicielu. Na szczęście ludzi nie są w stanie zakazić larwami.

Gdzie żyją

Latające kleszcze żyją przede wszystkim w lesie. Można je spotkać podczas letniego spaceru. Strzyżaki sarnie są przystosowane do żerowania w sierści zwierząt. Dlatego do pasożytowania wybierają przede wszystkim:

  • jelenie
  • sarny
  • borsuki
  • łosie

Latające kleszcze żyją przede wszystkim na obszarach o klimacie umiarkowanym. Można je spotkać:

  • w Europie
  • w północnych Chinach
  • na Syberii

Kiedy atakują? Czy bać się ataku?

Latające kleszcze mają dosyć spłaszczone ciała. Dzięki temu są w stanie się wbić prawie wszędzie. Strzyżaki potrafią uczepić się włosów, wchodzą do nosa, uszu a nawet oczu. Trudno się ich pozbyć. Co gorsza, atakują grupami. Ukąszenie z początku nie jest bolesne. Dopiero kolejnego dnia na skórze pojawia się swędząca grudka.

Naukowcy nie są w stanie potwierdzić, czy ukąszenie latającego kleszcza jest groźne. Owady te teoretycznie mogą przenosić bakterie, które wywołują zmiany skórne. Podejrzewa się, że mogą roznosić anaplazmozę lub boreliozę.

Swędząca grudka może utrzymywać się na skórze naprawdę długo. Wtórna reakcja alergiczna trwa niekiedy nawet kilka miesięcy.

Latające kleszcze – jak uniknąć ukąszenia?

Badania dowodzą, że latające kleszcze za cel wybierają sobie ciemno ubarwione zwierzęta. Teoretycznie więc można się przed nimi bronić zakładając jasne ubranie. Nie należy wybierać się do lasu w krótkich spodenkach i w koszulkach z krótkim rękawem. Dobrym pomysłem jest także zabranie nakrycia głowy.

 

 

 

Źródło: dziennikzachodni, Wikipedia
0 0 votes
Article Rating