– Tegoroczny styczeń w Zakopanem był jednym z cieplejszych w historii. – informuje Michał Furmanek z zakopiańskiej stacji IMGW. – Średnia temperatura wyniosła -1,1 st. C, a najwyższą temperaturę zanotowano 10 stycznia. Wówczas słupki rtęci powędrowały do 10,6 st. C – sprecyzował ekspert.

– Wyjątkowo ciepła była pierwsza połowa stycznia, dalsza część miesiąca przyniosła silniejsze mrozy i opady śniegu – powiedział Michał Furmanek, który przypomniał przy tym, że rekordowo ciepły styczeń w Zakopanem był w 2007 roku, kiedy średnia temperatura wyniosła 0,8 st. C.Ciepło jak na środek zimy było też w zimowej stolicy Polski w 1994 r. kiedy średnia temperatura wyniosła 0,6 st.

Odnotowano zaledwie 11 cm śniegu

Miony styczeń pod Giewontem był ubogi jeżeli chodzi o opady śniegu. – Mieliśmy 13 dni śnieżnych, a największa pokrywa śniegu w Zakopanem w styczniu to zaledwie 11 cm – dodał Furmanek.

Ekspert zaznaczył, że taka mała ilość śniegu w pierwszym miesiącu roku to nic nadzwyczajnego, bo w 1990 roku w Zakopanem zanotowano maksymalną pokrywę śniegu wynoszącą 4 cm.

Ciepło zaczął się również luty

Wyjątkowo zaczął się również luty w Zakopanem. W sobotę 1 lutego termometry wskazywały w tym mieście 10 st. C. Ocieplenie spowodował wiejący w Tatrach halny. Synoptycy zapowiadają, że w nocy z niedzieli na poniedziałek pod Tatrami powinien wrócić mróz.

Pomiary atmosferyczne w Zakopanem są prowadzone od lipca 1911 roku.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating