W Odolanowie w województwie wielkopolskim niespodziewanie pojawiła się trąba lądowa. Strażacy nie odnotowali żadnych zniszczeń.

Zjawisko było widziane w piątek 10 maja około godziny 14.50 w Odolanowie, w powiecie ostrowskim.

– Zobaczyłem z drogi, z daleka. Zanim dojechałem, minęło kilka minut, na miejscu byłem około pięciu minut. Nie mam pojęcia, jak długo już była – powiedział w rozmowie z portalem wlkp24.info Łukasz Rosiak, autor nagrania i świadek zjawiska.

Beautiful landspout tornado in Odolanów , Greater Poland Voivodeship, Poland today, May 10th! WOW! Report: Łukasz Rosiak / Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser

Opublikowany przez Severe Weather Europe Piątek, 10 maja 2019

Sprzyjające warunki

W piątek przez Polskę przechodziły burze. Na Kontakt 24 wysyłaliście nam pogodowe relacje. Miejscami pojawiły się opady gradu.

– W tym regionie, w Wielkopolsce, w piątkowe popołudnie występowały silnie spiętrzone chmury. Wyładowania były dodatnie, co występuje w silnie wypiętrzonych chmurach burzowych. Na nagraniu widać trąbę powietrzną, która powstała nad lądem – powiedziała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Trąba, która powstała nad lądem, nazywana jest trąbą lądową. Jak czytamy na stronie Polskich Łowców Burz, trąby lądowe nie są związane z mezocyklonem, czyli rotacją w chmurze burzowej. Pojawiają się pod chmurą Cumulonimbus lub Cumulus congestus.

Dyżurny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim poinformował nas, że strażacy nie otrzymali żadnych zgłoszeń dotyczących trąby. Nie było też żadnych interwencji.

 

Wstrząs sejsmiczny

W piątek o 20:06 w Głogowie na Dolnym Śląsku w okolicach osiedla Kopernika, wystąpił wstrząs sejsmiczny na głębokości zaledwie 1 km.

Wstrząs miał magnitudę 3.3 i był mocno odczuwalny całym mieście.

Średniej mocy oddziaływania magnetyczne wystąpią między 7-10 maja, dwa szczyty 8 i 10 maja

 

 

Źródło: tvnmeteo, EMSC
0 0 votes
Article Rating