We wtorek, 21 maja na Lubelszczyźnie przeszła trąba powietrzna. Jedna osoba została lekko ranna. Uszkodzonych zostało około 120 budynków, 42 to budynki mieszkalne. Na miejscu pracuje straż pożarna, która próbuje zabezpieczyć budynki.

W wielu regionach panuje niebezpieczna pogoda. Obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Burzowo było także w okolicach Lublina. Tam we wtorek przeszła trąba powietrzna.

Uszkodzonych 120 budynków

Trąba powietrzna pojawiła się w gminie Wojciechów.

– Przed godziną 12 przez cztery miejscowości przeszła trąba powietrzna szerokości 50-100 metrów. Około 120 budynków jest uszkodzonych w różnym stopniu, nie mamy więcej informacji o osobach poszkodowanych, poza jedną, którą zaopiekowało się pogotowie ratunkowe – poinformował Szczepan Goławski, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Poinformował, że trwa zabezpieczanie uszkodzonych i zerwanych dachów. – Na szczęście nie są to uszkodzone całe budynki, tylko pozrywane połacie dachów, dachówki – dodał. Ma nadzieję, że do wieczora uda się zabezpieczyć uszkodzone budynki tak, aby nie zagrażały im opady deszczu.

Jak powiedział wojewoda lubelski Przemysława Czarnek, na miejscu pracuje 35 zastępów straży pożarnej, a uszkodzenia odnotowano w 42 gospodarstwach. Jedna trzecia to budynki mieszkalne, a pozostałe to budynki gospodarcze.

Zebrał się sztab kryzysowy

W miejscowości Stasin zebrał się sztab kryzysowy i będzie obradował do godzin wieczornych we wtorek.  Trąba połamała też słupy elektryczne, brakuje też wody pitnej. Pracownicy służb energetycznych usuwają szkody.O sile żywiołu mówili mieszkańcy gminy. – Moment, chwila, nic nie było. Świerki latały w górze. To była trąba, urwało wierzchołek świerka i szło daleko – mówiła jedna z mieszkanek miejscowości dotkniętych skutkami trąby.

– Sekundy, to były sekundy. Potem zamknąłem oczy i powiedziałem „Boże, niech dzieje się, co chce” – relacjonował inny. – W mieszkaniu tylko szybę nam wybiło, bo leciały eternity – mówiła inna z osób, której gospodarstwo ucierpiało po trąbie powietrznej. Jak dodała, wiatr zerwał też kawałki dachu ze stodoły i innych budynków.

Groźnie było też w gminie Milanów. Na jednym z budynków w miejscowości Okalew wpływem wiatru zawalił się dach. W miejscowości Cichostów na jeden z budynków oparły się dwa drzewa.

Na miejsce jedzie premier

„Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek. W starciu z żywiołem jesteśmy często bezsilni, ale odpowiedzialne państwo nie może zostawić obywateli samych w tak trudnej sytuacji” – napisał we wtorek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Na miejsce udała się także wicepremier Beata Szydło oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Kolejne oddziaływania magnetyczne wystąpią między 17-24 maja, silne zawirowania wystąpią 18, 20 i 23 maja

 

 

Źródło: tvnmeteo, PAP
0 0 votes
Article Rating