Nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego doszło do gwałtownych zjawisk pogodowych. Trąba powietrzna zerwała dachy z co najmniej kilku budynków, powaliła słupy energetyczne i przewróciła domek letniskowy, zabijając mężczyznę i raniąc cztery inne osoby. 

– Trąba pojawiła się najpierw w powiecie starogardzkim, gdzie całkowicie lub częściowo pozrywała dachy z przynajmniej kilku domów lub budynków gospodarczych znajdujących się m.in. w miejscowościach Radogoszcz i Kopytkowo – informuje Tomasz Szeliga z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa.

W miejscowości Wycinki w tym samym powiecie trąba przewróciła domek letniskowy. – W wyniku tego zdarzenia zginął mężczyzna, a cztery inne osoby zostały ranne, na szczęście niegroźnie – powiedział Szeliga, dodając, że znad powiatu starogardzkiego trąba przeniosła się na teren powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego.

W tym ostatnim powiecie w jednej z miejscowości zerwany został dach obory, a w Barlewicach – powalone słupy energetyczne, co pozbawiło prądu część mieszkańców

Groźnie wyglądała także sytuacja w powiecie świeckim (woj. kujawsko-pomorskie). Jak informowała jedna z mieszkanek, w miejscowości Szarłata trąba pozrywała dachy i przewracała drzewa.

„Problem dotyczy głównie zachodnio-północnej części gminy Osie (powiat świecki). Otrzymujemy zgłoszenia o zerwanych dachach, powalonych drzewach. W Starej Rzece drzewo spadło na kajakarzy. Przygniotło prawdopodobnie jedną osobę” – powiedział w rozmowie Paweł Puchowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

Trąba powietrzna przeszła między innymi przez Osiek i Wycinki (woj. pomorskie). W Wycinkach przewróciła domek letniskowy. „W wyniku tego zdarzenia zginął mężczyzna, a cztery inne osoby zostały ranne, na szczęście niegroźnie” – poinformował PAP Tomasz Szeliga z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa.
W powiecie sztumskim (woj. pomorskie) w jednej z miejscowości został zerwany dach obory, a w Barlewicach – powalone słupy energetyczne, co pozbawiło prądu część mieszkańców.


W powiecie świeckim drzewo przygniotło kajakarzy

Groźnie wyglądała także sytuacja w powiecie świeckim (woj. kujawsko-pomorskie). Jak informowała jedna z mieszkanek, w miejscowości Szarłata trąba pozrywała dachy i przewracała drzewa.

„Problem dotyczy głównie zachodnio-północnej części gminy Osie (powiat świecki). Otrzymujemy zgłoszenia o zerwanych dachach, powalonych drzewach. W Starej Rzece drzewo spadło na kajakarzy. Była to rodzina z dzieckiem. Trzy osoby są poszkodowane, najciężej ranna jest matka” – powiedział w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Paweł  Puchowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

 

Jak dodał, po rzece Wda pływało dziś około 200 kajaków. „Strażacy sprawdzają teren. Musimy ustalić czy nie ma więcej poszkodowanych” – powiedział Puchowski.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating