Czas na szczegółowy bilans tegorocznego sezonu trąb powietrznych w Polsce. W ciągu 4 miesięcy nad naszym krajem przetoczyło się 7 tornad, najwięcej nad Wielkopolską, Kujawami i Pomorzem.

W tym roku sezon trąb powietrznych w Polsce rozpoczął się 21 maja a zakończył 16 sierpnia. Zanotowaliśmy 7 tornad z czego jedno w maju, dwa w czerwcu i cztery w sierpniu.

Co ciekawe nie było ani jednego potwierdzonego przypadku wystąpienia tornada w lipcu.

Przeszły one nad woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim i lubelskim.

Najsilniejsze trąby powietrzne miały kategorię F1, a więc niosły wiatr o sile od 115 do 180 km/h.

Były one w stanie powalać nawet największe drzewa a mniejsze wyrywa z korzeniami, zrywać dachówki, spychać samochody z drogi oraz powalać słupy telefoniczne i energetyczne.

Poza siedmioma potwierdzonymi trąbami powietrznymi odnotowaliśmy jeszcze trzy przypadki w których zjawiska te mogły wystąpić, ale z powodu zbyt małej ilości materiałów potwierdzić ich w 100 procentach nie można.

W ciągu kilku miesięcy pojawiło się kilkanaście kominów chmurowych (funnel cloud), które są zalążkami tornad. Żaden jednak nie dotknął powierzchni ziemi, a więc nie można ich uznać za trąby powietrzne. Poniżej omawiamy wszystkie przypadki tegorocznych tornad:

1. Police Mostowe, woj. wielkopolskie, 21.05.2011, F1 (117-180 km/h)

Pierwsze zjawisko zaobserwowali w okolicach Koła kierowcy poruszający się autostradą A2. Przez chwilę mogli się poczuć, jak w Alei Tornad. Lej sięgną powierzchni ziemi, ale nie dokonał żadnych spustoszeń.

2. Tyszowce, woj. lubelskie, 24.06.2011, F0 (do 117 km/h)

Trąba powietrzna, choć była bardzo ładnie zarysowana, nie spowodowała większych zniszczeń. Miejscami tylko połamała drzewa. Przez większość swojego istnienia przemierzała pola, z dala od obszarów zabudowanych.

3. Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie, 30.06.2011, F1 (117-180 km/h)

Trąba powietrzna narodziła się nad południowymi przedmieściami, nad Zielonką i Trzcińcem, a następnie powędrowała w kierunku Białych Błot i Zielonczyna. Największych spustoszeń dokonała w zachodniej i południowej części Bydgoszczy. Na osiedlu Szwederowo tornado szkwałowe niczym miotła uniosło kurz i rozniosło blaszane ściany garaży nad ulicami i blokami. Szczątki przez kilkadziesiąt sekund latały w powietrzu stwarzając zagrożenie dla ludzi.

4. Ustronie Morskie, woj. zachodniopomorskie, 1.08.2011, F0 (do 117 km/h)

Słaba trąba wodna pojawiła się w rejonie Ustronia Morskiego. Była obserwowana przez ludzi spacerujących do plaży. Lej nie sięgnął lądu, przez cały czas pozostawał nad wodami Morza Bałtyckiego.

5. Kalisz, woj. wielkopolskie, 8.08.2011, F1 (117-180 km/h)

Trąba powietrzna przeszła około godziny 18:30 naad zachodnią i północno-zachodnią częścią Kalisza. Lej sięgnął ziemi w rejonie osiedla Piskorzewie, gdzie połamał kilkanaście drzew, uszkodził dachy, uniósł w powietrze tablice reklamowe, powalił słupy energetyczne. Mimo sporych spustoszeń na szczęście nikomu nic się nie stało. Przez chwilę było bardzo groźnie, ponieważ mieszkańcy przemierzający ulice zostali uderzeni podmuchem wiatru z tonami pyłu i kurzu. Natychmiast zaczęli chować się wewnątrz budynków. Zanim trąba powietrzna przybrała na sile, ulice były już opustoszałe. W innych dzielnicach było dużo spokojniej, można nawet było odnieść wrażenie, że nic się nie stało.

6. Kruszwica, woj. kujawsko-pomorskie, 13.08.2011, F0 (do 117 km/h)

Nad polami w okolicach Kruszwicy w woj. kujawsko-pomorskim pojawiła się trąba lądowa, jedna z wielu odmian trąb powietrznych. W przypadku trąby lądowej wiatr mógł dochodzić do 150-200 km/h. Ze zdjęcia trudno wywnioskować czy doszło do jakichkolwiek spustoszeń, najprawdopodobniej ucierpiały jedynie uprawy na polach i drzewa.

7. Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie, 16.08.2011, F0 (do 117 km/h)

Trąba wodna powstała krótko po godzinie 10:22 około 10 kilometrów od plaży między Kołobrzegiem a Ustroniem Morskim. Chmury na których powstało zjawisko widoczne były na obrazie radarowym. Najpierw u podstawy chmury pojawił się „ogonek”, który powoli obniżał się aż sięgnął lustra wody. Na jednym ze zdjęć, zamieszczanym pod artykułem, widoczny jest moment, kontaktu leja z wodą, która zostaje uniesiona w powietrze przez wir. Trąba wodna utrzymała się zaledwie przez kilka minut, po czym zanikła.

Gdzie przechodziły trąby powietrzne i wodne?

Szczegółowa mapa poniżej:

Źródło: twojapogoda.pl

 

 

0 0 vote
Article Rating