Około stu osób pracuje na miejscu wypadku w miejscowości Warnowo (woj. zachodniopomorskie). Sprowadzono tam koparki, które będą usuwać skutki zdarzenia. Przewróciło się tam sześć wagonów pociągu, a z trzech z nich wylał się olej opałowy. Zerwana sieć trakcyjna wstrzymała ruch pociągów, a czas naprawy szacowany jest nawet na trzy dni.

fot. Sławomir Ryfczyński/ iswinoujscie.pl

Do wypadku doszło ok. godz. 3.30 w lesie. Jak powiedział Robert Cyburt z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim, pociąg wykoleił się ok. 200 metrów za stacją kolejową Warnowo, w kierunku Międzyzdrojów.

„Wykolejeniu uległo sześć wagonów, z trzech wyciekł olej opałowy” – poinformował. Nie ma ofiar, ani rannych.

„Na miejscu pracuje do stu osób”

Według relacji Cyburta, olej zalega między torowiskiem na odcinku ok. 100 m i między lasem a torowiskiem na odcinku ok. 200 m. „Zabezpieczyliśmy wyciek ziemią. Na miejsce sprowadzono koparki. Będziemy nimi zbierać zanieczyszczenie do specjalnych kontenerów” – poinformował. Jak dodał, położone w pobliżu budynki nie są zagrożone, ale „olej spływa do ziemi i zastyga”.

Wykolejony pociąg zerwał sieć trakcyjną na jednym z torów. „Na razie ekipy PKP dostosowują drogę, do tego, by mógł na miejsce podjechać pociąg ratowniczy z dźwigiem. Przy jego pomocy będziemy mogli zacząć podnoszenie składu” – wyjaśnił.

„Łącznie na miejscu pracuje do stu osób. Strażacy, służby techniczne PKP, policja i prokuratura” – poinformował Cyburt.

Jak podał Włodzimierz Wiatr z PKP PLK Szczecin, 800 m trakcji jest zniszczonych. „W tym zniszczone są rozjazdy i jedna krawędź peronowa stacji Warnowo” – wymienił. Zapowiedział także, że olej z cystern uszkodzonego pociągu będzie przepompowywany.

Poważne utrudnienia

Jak podał Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, na miejscu, oprócz strażaków, pracują kolejowe służby techniczne. „Szacuje się, że naprawa zajmie trzy dni. Przyczyny zdarzenia ustali specjalna komisja” – podał.

Trasa kolejowa Wolin-Świnoujście jest nieprzejezdna. Według zapewnień PKP, na odcinku Świnoujście-Recław wprowadzono zastępczą komunikację autobusową dla pociągów regionalnych. Jak poinformował rzecznik PKP, dla dwóch kursujących pociągów dalekobieżnych relacji Kraków-Świnoujście i Świnoujście-Kraków zorganizowano autobusy. Pomiędzy godz. 22. a 5.00 nie było na trasie pociągów pasażerskich.

 

 

Źródło:tvn24
0 0 votes
Article Rating