Szukali śladów bitwy napoleońskiej, ale znaleźli coś o wiele cenniejszego. Archeolodzy nadzorujący pracę przy budowie drogi S-3 w okolicach Legnicy odkryli doskonale zachowane cmentarzysko z roku 2000 przed naszą erą.

Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat

Był pociąg, jest tunel. Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu oficjalnie potwierdza, że dostało trzy powiadomienia dotyczące znalezisk w gminie Walim. Czyli gorączki złota na Dolnym Śląsku ciąg dalszy. Mało? Mało. Archeolodzy pracujący przy budowie trasy S3 natrafili na olbrzymie cmentarzysko z czasów epoki brązu.

Ten skarb – w przeciwieństwie do złotego pociągu z Wałbrzycha – można już podziwiać. Archeolodzy w trakcie budowy trasy S3 w okolicach wsi Dunino natrafili na cmentarzysko z epoki brązu. Teraz to największe i najbogatsze w zbiory stanowisko archeologiczne w Polsce. Wśród mających nawet 4 tysiące lat grobów znaleziono pradawne grzechotki, gliniane ptaki, czy wazy. Są także tzw. wózki kulturowe, czyli miejsca, w których w czasie pogrzebu jakoby znajdowała się dusza zmarłego. A archeolodzy byli o krok od rezygnacji z wykopalisk w tamtym miejscu – mówi dr. Tomasz Stolarczyk z Muzeum Miedzi w Legnicy.

Groby mogą mieć nawet 4 tysiące lat, ale w środku wykopalisk są także przedmioty starsze z czasów Neolitu i młodsze – z epoki brązu czy wczesnego średniowiecza.

Izabela Kadłucka z grupy badawczej z dumą prezentuje jedną z dwóch znanych na świecie tak starych grzechotek dziecięcych: – Znaleźliśmy też zabawkę dla dziecka. To jest niesamowite, gdy słyszymy po raz pierwszy dźwięk, który słyszeli ludzie prawie cztery tysiące lat temu. To jest niesamowite przeżycie, że to jest dźwięk sprzed czterech tysięcy lat.

Historycy i archeolodzy mają powody do radości. Ekipy budowlane niekoniecznie. Piotr Borcoń, kierownik budowy przyznaje, że w takiej sytuacji prace w okolicach Dunina trzeba było wstrzymać.

Dla drogowców jest to na pewno utrudnienie. Nie wiemy jak nam to wpłynie na czas realizacji kontraktu, dlatego, że badania są teraz rozszerzane i nie wiemy kiedy się zakończą.

Wykopaliska potrwają najprawdopodobniej jeszcze kilka miesięcy, ale nie spowodują opóźnień w budowie trasy S3.

Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -21 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -20 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -19 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -18 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -17 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -16 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -15 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -14 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -13 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -12 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -11 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -10 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -9 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -8 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -7 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -6 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -5 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -4 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -3 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -2 Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat -1

Źródło: prw.pl
0 0 votes
Article Rating