Kilkunastometrowa wyrwa powstała po osunięciu się ziemi przy skarpie w Ostrowcu Świętokrzyskim – poinformowała w środę rano straż pożarna. Ziemia z błotem zasypała dwa rzędy garaży. Według ratowników nie ma ofiar. Okoliczni mieszkańcy nie mają w domach ciepła i wody.

Ziemia osunęła się w nocy z wtorku na środę. Po przeszukaniu rumowiska kamerą termowizyjną okazało się, że nie ma ofiar.W poprzek ulicy Polnej powstała głęboka na kilkanaście metrów wyrwa. Jak informuje policja, pod ziemią znalazło się od 12 do 20 garaży. Obecnie służby usuwają ziemię na zwałowisku. Wyrwa nie powiększa się, nie zarządzono ewakuacji pobliskich budynków.

Mobilizacja służb 

Dla ruchu zamknięty jest znajdujący się niemal w centrum miasta fragment ul. Polnej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Iłżecką do ulicy Sienkiewicza. Nieprzejezdna jest także ul. Rosłońskiego. – Objazdy poprowadzono przez ulicę Mickiewicza i Waryńskiego. Na miejscu ruchem kieruje policja – poinformowała  podkom. Ewa Libuda z komendy powiatowej policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do Ostrowca Świętokrzyskiego zostały skierowane patrole prewencji oraz drogówki ze stolicy regionu; mają pomóc w zabezpieczeniu miejsca katastrofy oraz w kierowaniu ruchem na objazdach – powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach

Problemy dla mieszkańców 

Obecnie bieżącej wody nie ma w dziesięciu blokach oraz we wszystkich domach mieszkalnych przy ulicy Polnej od ul. Iłżeckiej do Sienkiewicza. Podobny problem mają mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Rosłońskiego. Wody nie ma także w budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w gimnazjum oraz liceum.

Anna Niedbała z biura prezydenta miasta poinformowała, że kilkaset osób mieszkających w czterech czteropiętrowych blokach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie osuwiska nie ma ogrzewania. W mieszkaniach jest prąd. Jak dodała, na miejscu są pracownicy zakładu energetyki cieplnej, którzy starają się przywrócić ciepło do czterech bloków. Według niej awaria sieci ciepłowniczej powinna być usunięta w ciągu doby. Przedstawiciele wodociągów oceniają, że jeszcze w środę, najdalej od godz. 14, mieszkańcy będą mieli dostęp do bieżącej wody. Na razie na miejscu są beczkowozy.

Odwołane lekcje 

W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska odwołano lekcje. Decyzja dotyczy publicznego gimnazjum nr 2 oraz II liceum ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnił gorące posiłki, kawę i herbatę dla mieszkańców bloków dotkniętych awariami oraz dla pracujących służb. Napoje i posiłki są dostępne w publicznym gimnazjum nr 2.

Na razie nie są znane przyczyny katastrofy. Jeszcze w środę sytuację na miejscu oceni geolog.

 

 

Źródło: PAP, newsweek.pl
0 0 votes
Article Rating