Geologowie znaleźli największy w Polsce – a może nawet w naszej części Europy – meteoryt. Kosmiczny kamień o wadze około 300 kg znajdował się na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu na głębokości 220 cm.

Na zdjęciu archiwalnym z 2006 największy znaleziony w Polsce
kawałek meteorytu – ważący 164 kg stop metalu i minerałów

Informację o znalezisku podała lokalna telewizja WTK. Meteoryt odkryto na początku października.

 

– To, jak dotąd, największe tego typu znalezisko w tej części Europy – powiedział w rozmowie z WTK Wojciech Stankowski, emerytowany wykładowca Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbka pozaziemskich minerałów.

7 kraterów

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Do zderzenia meteorytów z ziemią doszło pomiędzy 4000 a 3000 r.p.n.e. Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od osiedla Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Historia Meteorytu Morasko rozpoczęła się w 1914 roku, gdy podczas budowy umocnień wojskowych odnaleziono ważącą ok. 80 kg bryłę żelaza. Po zbadaniu w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt. Od tego czasu w okolicach Moraska znaleziono kilkaset kilogramów masy meteorytowej.

Dotychczas największym znalezionym w Polsce meteorytem był ważący 164 kilogramy stop metalu i minerałów pochodzący z kosmosu – Meteoryt Morasko. Znaleziono go w poznańskim rezerwacie we wrześniu 2006 roku.

Czekamy na szczegóły

Wszystkie informacje dotyczące znaleziska zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, w środę, na specjalnej konferencji prasowej. – Do tego czasu nie będziemy udzielali szczegółowych informacji – skomentowała rzecznik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Dominika Narożna.

 

Źródło: WTK, tvn24.pl, PAP
0 0 votes
Article Rating