W całej Polsce nastąpiło nagłe ochłodzenie. Jednak o prawdziwym szoku pogodowym mogą mówić mieszkańcy Podhala i turyści, którzy spędzili tam ostatni tydzień. Po upalnych dniach nastąpiło załamanie pogody, w górach spadło kilka centymetrów świeżego śniegu, a temperatura zeszła poniżej zera.

Kasprowy Wierch

W nocy z soboty na niedzielę w Tatry wróciła zima. Termometry na Kasprowym Wierchu wskazują -6 st. C, a na szczycie leży dwa cm śniegu – poinformował dyżurny obserwator Wysokogórskiej Stacji Meteorologicznej.

 

W Zakopanem w niedzielę rano termometry wskazywały zaledwie trzy stopnie Celsjusza. Synoptycy przewidują, że niskie temperatury i nocne przymrozki na Podhalu potrwają do końca nadchodzącego tygodnia.

Śnieg w Tatrach pojawił się powyżej górnej granicy lasu. Tam pod cienką warstwą świeżego śniegu w wielu miejscach na szlakach turystycznych zalegają dodatkowo płaty twardego i zmrożonego śniegu. Wejście na taki płat śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem i upadkiem. Na północnych stokach, w żlebach i miejscach zacienionych śniegu jest bardzo dużo.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating