Nie żyje Adam Słodowy, popularyzator nauki oraz prowadzący popularny program telewizyjny dla młodzieży „Zrób to sam” – potwierdziła jego żona. Autor licznych książek miał 96 lat. Zmarł 10 grudnia wieczorem w Warszawie.

Informację potwierdziła nam żona Adama Słodowego, pani Bożena. Powiedziała, że jej mąż równo tydzień temu obchodził 96. urodziny i zaraz po tym trafił do szpitala. Niestety, wczoraj wieczorem zmarł.

Jak mówi pani Bożena, problemy zdrowotne popularyzatora majsterkowania zaczęły się od udaru, który Adam Słodowy przeszedł 4 lata temu. Od tego momentu miał poważne kłopoty. Gdyby nie to, dożyłby setki – powiedziała pani Bożena. Dodała, że cieszy się, iż dane jej było przeżyć z nim pół wieku.

Prowadzący popularnego programu, autor książek

Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży „Zrób to sam”. Program nadawany był przez 24 lata między 1959-1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego „Ekranu z bratkiem”, a potem niedzielnego „Teleranka”. Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.

Urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska. W latach 1950-1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora.

Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983, po zrealizowaniu 505. programu, odszedł z telewizji na emeryturę.

Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” i „Pomysłowy wnuczek”, a także filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”. Był również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym „Lubię majsterkować”, której łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.

W latach 80. Słodowy został także uhonorowany nagrodą literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

 

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating