Na początku marca ruszy budowa linii energetycznej z Ełku (Warmińsko-Mazurskie) do granicy z Litwą. To strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Jej wartość sięga ok. 2 mld zł.

Linia Ełk-granica państwa jest jedną z kilkunastu inwestycji w ramach budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego

Linia będzie biegła przez teren dziesięciu gmin w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Prace rozpoczną się w rejonie Ełku, Olecka i Wieliczek (Warmińsko-Mazurskie). W Nowej Wsi Ełckiej powstanie stacja oraz wychodząca z niej dwutorowa linia 400 kV, która będzie biegła do granicy z Litwą. Łącznie ma być zbudowanych ponad 300 słupów energetycznych. Będzie gotowa do końca 2015 r.

Linia Ełk-granica państwa jest jedną z kilkunastu inwestycji w ramach budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego. To także strategiczna inwestycja, która ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski.

111-kilometrwy most energetyczny

Wykonawcy szukają lokalnych podwykonawców oraz firm, które mogłyby np. zaoferować utwardzone place do gromadzenia sprzętu budowlanego, noclegi, firm chętnych do wynajmowania sprzętu budowlanego (koparek, koparko-ładowarek, wywrotek, samochodów z podnośnikami), firm ochroniarskich. Potrzebny będzie też żwir i piasek, w który wykonawca chce się zaopatrywać na lokalnym rynku. W pierwszej fazie na budowie ma pracować około 100 osób, w dalszych etapach około 400.

„Dużą część prac, związanych chociażby z wylewaniem fundamentów wykonają regionalne firmy. Właśnie zawieramy pierwsze umowy” – informuje w komunikacie Krzysztof Miłosz z firmy IDS-BUD, która razem z firmą ENPROM wygrała przetarg na budowę linii z Ełku do granicy polsko-litewskiej.

Obecnie inwestor ma wydane pozwolenia na budowę około 60 km linii i oczekuje na kolejne. Cała linia będzie miała ok. 111 km długości.

Prawie dwa miliardy

Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Pierwotnie szacowano, że inwestycja będzie kosztować 2,2 mld zł. Po przetargach inwestor informował, że będzie to 1,7-1,8 mld zł. Z UE z programu Infrastruktura i środowisko ma pochodzić 725 mln zł, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora.

 

Przebieg mostu energetycznego Ełk-Litwa

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl
0 0 votes
Article Rating