Od 70 lat nikt w Polsce ich nie widział. Gatunek, który w 2002 roku został uznany w naszym kraju za wymarły, od niedawna jest obserwowany coraz częściej. Mowa o „czarnych pszczołach„, a właściwie zadrzechni fioletowej (Xylocopa violacea).

„Czarna pszczoła” – co to za gatunek?

Tak zwane „czarne pszczoły” znów pojawiły się w Polsce. Tak naprawdę wcale nie są czarne, a fioletowe. Gatunek ten nazywa się zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea).

To największe pszczoły spotykane w Polsce – długość ich ciała może osiągać nawet kilka centymetrów. Zadrzechnia ubarwiona jest na czarno, jej skrzydła są fioletowe i połyskujące.

„Czarne pszczoły” są ciepłolubne, zamieszkują najchętniej suche siedliska stepowe oraz polany i pobrzeża lasów. To właśnie „kurczenie się terenów stepowych” uznano w 2002 roku za jedną z przyczyn prawdopodobnego wymarcia Xylocopa violacea w naszym kraju.

Wróciły po siedemdziesięciu latach

Xylocopa violacea po raz pierwszy od siedmiu dekad została zaobserwowana w Polsce w 2005 roku. Do 2016 roku była widziana w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie, Miechowie i Włoszczowie. Z roku na rok „czarnych pszczół” wydaje się być u nas coraz więcej.

Jak informuje Stowarzyszenie Natura i Człowiek, w 2018 roku udało się znaleźć aż dwadzieścia sześć nowych stanowisk zadrzechni fioletowej. Stowarzyszenie, które zajmuje się śledzeniem tego gatunku, apeluje o kontakt w razie spotkania z „czarną pszczołą”.

Czy „czarne pszczoły” mogą być dla nas niebezpieczne? Choć może nie wyglądają równie sympatycznie, co te „zwykłe”, kojarzone z „Pszczółką Mają”, nie są groźne. Zadrzechnie są przede wszystkim bardzo pożyteczne i na pewno nie należy ich zabijać.

Jeżeli zaobserwujecie „czarną pszczołę”, możecie poinformować o tym za pośrednictwem Facebooka:

Dzięki waszej aktywności udało się znaleźć w 2018 roku aż 26 NOWYCH stanowisk zadrzechni fioletowej (Xylocopa violacea)….

Opublikowany przez Stowarzyszenie Natura i Człowiek Środa, 2 stycznia 2019

 

Polska – Pierwszy raz od 80 lat pojawiły się fioletowe pszczoły

 

Źródło: rmf24, PAP

 

0 0 vote
Article Rating