Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu powietrze-ziemia typu JASSM. Informacje przekazał rzecznik amerykańskiej ambasady Sean O’Hara. Jak dodał, zatwierdzono także sprzedaż oprogramowania do samolotów F-16, oprzyrządowania, części zamiennych, pakietu szkoleń i wsparcia logistycznego.

Joint Air to Surface Standoff Missile (JASSM)

Joint Air to Surface Standoff Missile (JASSM)

Jestem bardzo zadowolony z tego, że amerykańskie władze bardzo szybko uporały się ze swoją procedurą. Pamiętamy przykład Finlandii, która osiem lat czekała na taką zgodę– powiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.Teraz jest kwestia szczegółów, tzn. kwot, szczegółów dostaw; chcę też zwrócić uwagę, że to nie jest tylko kwestia samych pocisków manewrujących, ale całego pakietu. Spodziewam się, że w najbliższym czasie odbędziemy takie negocjacje ze stroną amerykańską i będzie to bardzo istotne wzmocnienie naszych F-16– dodał.

 

Pocisk, który dużo może

AGM-158A Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM), produkowany przez Lockheed Martin, to konwencjonalny pocisk dalekiego zasięgu, przenoszony przez samoloty, przeznaczony do zwalczania ważnych, dobrze chronionych celów. Pocisk o zasięgu 370 km może przenosić głowicę o masie 500 kg.

Chęć zakupu pocisków manewrujących dalekiego zasięgu MON przedstawiło pod koniec 2012 r. prezentując 10-letni plan modernizacji armii. Ponieważ JASSM są uważane za broń strategiczną, ich eksport wymaga zgody rządu i Kongresu. O sprzedaży pocisków rozmawiali w kwietniu w Waszyngtonie sekretarz obrony USA Chuch Hagel i szef MON Tomasz Siemoniak.

20 września Departament Stanu, po wydaniu przez amerykańską Agencję ds. Współpracy Obronnej (DSCA) wymaganego certyfikatu, poinformował o zgodzie na sprzedaż Polsce pocisków. Ich wartość z towarzyszącym im pakietem wynosi 500 mln dolarów.

Źródło: rmf24, PAP

0 0 votes
Article Rating