Mimo tego, że w październiku jesień jest już na dobre zadomowiona w naszym kraju, to tegoroczny październik okazał się ekstremalnie ciepłym miesiącem – wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

– Tegoroczny październik na przeważającym obszarze kraju pod względem termicznym był bardzo ciepły i „anomalnie ciepły”. W rejonie Wrocławia, Bielska-Białej i Rzeszowa był ekstremalnie ciepły – informuje IMGW. 

W październiku prawie jak w lipcu– Najwyższa średnia miesięczna temperatura wyniosła 11,9 st. C i została odnotowana we Wrocławiu, z kolei najniższą temperaturę równą 8,3 st. C zanotowano na Suwałkach – poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według IMGW tylko w rejonie Ustki, Łeby, Elbląga i Kozienic październik był ciepłym miesiącem.
Najwyższa temperatura maksymalna sięgnęła 24,4 st. C i została odnotowana 13 października w Nowym Sączu. Najniższa temperatura minimalna która wyniosła -6,2 st. C wystąpiła w Zakopanem trzeciego dnia miesiąca. Jeszcze zimniej było następnego dnia na Kasprowym Wierchu, gdzie słupki rtęci spadły do -10,8 st. C.

Niewiele brakowało do rekordu

W Warszawie średnia miesięczna temperatura października wynosiła 10,4 st. C. Najwyższa temperatura maksymalna równa 21,7 st. C wystąpiła 27 dnia miesiąca, natomiast najniższa temperatura równa -2,0 st. C czwartego dnia miesiąca. Warto dodać, że rekordową wartość temperatury w Warszawie, w latach 1951-2010, zanotowano 5 października 1966 r, kiedy termometry wskazały 25,9 st. C, natomiast najniższą temperaturę minimalną z tego wielolecia zanotowano 31 października 1988 i wyniosła ona -9,6 st. C.

„W rejonie Kołobrzegu październik był bardzo wilgotny”

– Pod względem opadów październik był zróżnicowany. W rejonie Kołobrzegu był bardzo wilgotny, a w Szczecinie wilgotny. Z kolei w rejonie Warszawy i Piły było sucho, a na pozostałym obszarze kraju było bardzo sucho lub skrajnie sucho – podaje IMGW.

Jak wynika z danych IMGW, najwyższą miesięczną sumę opadów równą 81,9 mm zanotowano w Kołobrzegu, co stanowi 141,3 proc. normy na tej stacji. Najniższą sumę opadów zanotowano zaś w Sandomierzu. Było to zaledwie 5,4 mm co stanowi 12,5 proc. normy wieloletniej na tej stacji.

W Warszawie w ciągu miesiąca suma opadów wyniosła 30,2 mm, co stanowi 78,9 proc. normy wieloletniej. Najwyższą dobową sumę opadów równą 18,2 mm zanotowano 20 października.

– Przytoczone w opisie wartości temperatury powietrza i dobowe sumy opadów pochodzą z operacyjnej bazy danych i mogą ulec zmianie po weryfikacji – zastrzega IMGW.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating