O 30 metrów poszerzyła się po ostatnich sztormach plaża w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), i tak uznawana za najszerszą na polskim wybrzeżu – poinformował w czwartek rzecznik tamtejszego magistratu Robert Karelus. Jej szerokość dochodzi teraz do blisko 200 m.

Najszersza plaża w Polsce ma już 200 metrów, Wikipedia/CC-BY/Paula21

Jesienne i zimowe sztormy nanoszą na plażę piasek, powiększając ją. Zwykle w ciągu roku plaża w Świnoujściu „rośnie” o 40-50 centymetrów, ale po ostatnich sztormach jest to aż 30 metrów. Tak duży przyrost plaży jest sporym zaskoczeniem – ocenił Karelus.

Morze zabiera część piasku

Plaża w Świnoujściu ma cztery kilometry długości, a jej szerokość sięga miejscami prawie 200 m. Nie wiadomo jednak, jak długo turyści będą mogli cieszyć się z nowego, naniesionego podczas sztormów czystego i drobnego piasku. Morze i tak zabierze część piasku z powrotem, a plaża skurczy się o kilka metrów. Karelus zapewnił jednak, że wciąż będzie szersza przynajmniej o kilkanaście metrów.

To piasek z sąsiednich plaż?

Plażę „pomógł” poszerzyć przede wszystkim grudniowy orkan Ksawery, który obszedł się łaskawie ze Świnoujściem i miasto nie ucierpiało podczas nawałnicy. Prawdopodobnie morze oddało po prostu świnoujskiej plaży piasek zabrany wcześniej z sąsiednich plaż.

Poszerzenie plaży ma też wymiar ekonomiczny – oznacza bowiem nowe tereny inwestycyjne. W miejscu, gdzie dziś buduje się hotele, jeszcze kilkadziesiąt lat temu była jedynie promenada z widokiem na morze – poinformował Karelus

Źródło: PAP, tm