Rząd wprowadza ograniczenia w zużywaniu prądu. Do godziny 17 będzie obowiązywał 20 stopień zasilania. Polskie fabryki i zakłady produkcyjne będą musiały zwolnić obroty.

Linie WN

Zarządzenie o wprowadzeniu 20 stopnia zasilania wydał prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Polskie fabryki i zakłady produkcyjne będą mogły pobierać tylko minimalne, ściśle określone ilości prądu. To dotyczy szczególnie energochłonnych zakładów, na przykład chemicznych, zwłaszcza azotowych.

Mniejsza moc może być odczuwalna tylko u odbiorców hurtowych. Prąd do naszych domów ma docierać bez ograniczeń.

Oficjalny powód wprowadzenia ograniczeń w dostawie prądu jest taki, że mamy upały, sieci są przegrzane, a ludzie masowo włączają wiatraki i klimatyzatory. Tym samym pożeramy cały dostępny w kraju prąd. Jak jednak zauważa nasz dziennikarz, praprzyczyną tego problemu są zaniedbania rządu. Elektrownie budują i rozbudowują się zbyt wolno. Projekt pierwszej polskiej elektrowni atomowej też idzie niezwykle opornie.

Na godzinę 13:00 przewidziano naradę kryzysową ministra gospodarki i szefa polskich sieci elektroenergetycznych.

 

Upały nie odpuszczą. Powyżej 30 stopni

Przed nami kolejny gorący tydzień! Najwyższa średnia temperatura w całym kraju będzie się wahać się od 35 do 37 stopni Celsjusza.

Mamy okresy chłodniejsze przeplatające się z okresami temperatury ekstremalnej, płynie do nas powietrze z północno-zachodniej Afryki, więc ono jest i wilgotne i upalne –
mówi Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW.

Temperatura poniżej 30 stopni Celsjusza spadnie dopiero w następnym tygodniu. Nadal będzie jednak gorąco – średnio powyżej 25 stopni Celsjusza.

 

Co to są stopnie zasilania, na czym polega oraz czym skutkuje ich wprowadzenie przez operatora systemu przesyłowego?

Plany ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadzane są przez Radę Ministrów a nie przez operatora systemu przesyłowego. Wprowadzane są w celu nie ograniczania dostaw do odbiorców indywidualnych. Odbywa się to poprzez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11 do 20 przy czym:

11 stopień zasilania określa, iż odbiorca może pobierać moc w wysokości określonej w planie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej (może to być pobór w wysokości mocy umownej)

20 stopień zasilania określa, iż odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych podział ograniczeń pomiędzy 12 i 19 jest w miarę możliwości proporcjonalny

czas stref szczytowych i pozaszczytowych określa operator systemu przesyłowego w stosunku do sieci przesyłowej.

Skutkiem wprowadzenia stopni zasilania jest fakt, iż zakłady przemysłowe, które pobierają więcej niż 300 kW mają ograniczone dostawy energii elektrycznej.

Źródło: rmf24energetyka.wnp.pl

0 0 votes
Article Rating