Nad Europę – w tym Wielką Brytanię, Norwegię, Polskę – nadciąga bardzo silny wiatr. Odpowiada za to głęboki niż znad Atlantyku. Jeśli towarzyszący mu wiatr osiągnie huraganową prędkość, to będziemy mówić o orkanie Aleksandra.

Polska - Zbliża się niż Aleksandra, będzie bardzo silny wiatr

Aleksandra, głęboki niż znad Atlantyku, który ma szansę stać się orkanem, we wtorek wkroczy nad Wyspy Brytyjskie. W piątek skutki Aleksandry odczuwalne będą w Polsce.

 

W Europę uderzy we wtorek rano

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to Met Office wydał ostrzeżenia pogodowe szczególnie dla Szkocji i Irlandii Północnej. Synoptycy prognozują silne porywy wiatru dochodzące do około 130 km/h. Silny wiatr może spowodować nienaturalnie wysokie fale. Aura może spowodować zakłócenia w komunikacji powietrznej i naziemnej, zerwanie linii energetycznych oraz lokalne powodzie.

Silny wiatr będzie przedzierał się w głąb kraju. Na tych obszarach prognozowane są także nawalne opady deszczu. Na obszarach leżących powyżej 200 m przewiduje się opady śniegu. Orkan będzie przemierzał Wielką Brytanię aż do czwartku. W piątek opady deszczy i porywy silnego wiatru powinny stopniowo ustępować.

 

Skandynawia na linii wiatru

Do Norwegii orkan wkroczy we wtorek wieczorem. Około północy nastąpi maksimum prędkości wiatru. Lokalni synoptycy ostrzegają przede wszystkim mieszkańców południowej Norwegii, ale nie wykluczają, że niszczycielska aura odczuwana będzie w centralnej i wschodniej części kraju.

W najbliższym czasie Szwecja również odczuje skutki przechodzenia orkanu Aleksandra. Do piątku na terenie tego kraju będzie silnie wiać oraz nawalnie padać. Aleksandra ma wkroczyć na ląd od zachodu, na tym obszarze przyniesie do 215 l/mkw. Deszczu. Lokalni synoptycy ostrzegają mieszkańców przede wszystkim południowo-zachodniego wybrzeża. Eksperci uważają, że wiatr może spowodować większe zniszczenia niż opady deszczu lub śniegu, które mają towarzyszyć orkanowi.

 

W Polsce może wiać ponad 100 km/h

Skutki niżu odczujemy i w Polsce. W środę na Pomorzu Zachodnim wiatr osiągnie prędkości 80 km/h. W czwartek podmuchy osłabną, ale tylko na chwilę. Kluczowy dla Polski będzie piątek – na wybrzeżu Bałtyku oraz na zachodzie wiatr przekroczy 100 km/h.

 

Orkan Ksawery szalał rok temu

Dokładnie rok temu, w dniach 4-10 grudnia, po Europie szalał potężny orkan Ksawery. Na swojej trasie miał między innymi Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy oraz Polskę. W naszym kraju podczas tego wydarzenia pogodowego zmarło pięć osób, a 53 zostały ranne. Wiele linii energetycznych było zerwanych, co pozbawiło 500 tys. odbiorców prądu.

 

Źródło: TVN Meteo, thelocal.se, newsinenglish.no, independent.com, tvnmeteo
niż, silny wiatr, Polska, Europa, than, strong wind, Poland, Europe.
0 0 votes
Article Rating