Polscy naukowcy ogłosili odkrycie szczątków najstarszych żółwi na świecie. Skamieliny liczą 215 milionów lat. Jeden z odkrytych żółwi należy do nowego gatunku – poinformował autor odkrycia, dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.

Szczątki dwóch gatunków żółwi odkryli paleontolodzy z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego z Wydziału Biologii i Geologii w Porębie koło Zawiercia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 

Skala światowa

– Mamy w Polsce jedyne na świecie kości kończyn oraz pancerze najstarszego żółwia. Liczymy, że uda nam się odnaleźć czaszkę – powiedział dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN. – Stanowisko w Porębie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to ewenement na skalę światową – dodał.

W epoce noryku

Nowy, jeszcze nieopisany gatunek żółwia, żył w późnym triasie (epoka noryku), ok. 215 milionów lat temu. Świadczy o tym analiza pyłków.

Pancerze żółwi z Poręby mają do 50 cm długości i budową bardzo przypominają dzisiejsze typowe żółwie lądowe.

Niezwykłe odkrycie

Do tej pory w Europie z tego okresu znano tylko Proterochersis robusta wykopanego w Niemczech. Inne, nieco młodsze gatunki, odnaleziono w Tajlandii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Niemczech i Grenlandii. – Tamtejsze znaleziska wyglądają przy polskich ubogo – USA szczyci się stanowiskiem z trzema kosteczkami – dodał Sulej.

Odkrycia dokonano w 2008 roku, ale od tego czasu prowadzone były badania skamielin i przygotowania do publikacji – wyjaśnia Sulej.

Źródło: PAP, tm
0 0 votes
Article Rating