Cenę 37,7 milionów dolarów osiągnęła na aukcji 1000-letnia porcelanowa miseczka z czasów chińskiej dynastii Song. To nowy rekord – poinformował dom aukcyjny Sotheby’s.

Miseczka o średnicy 13 centymetrów powstała w XI wieku i służyła do oczyszczania pędzli. Naczynie jest wyjątkowym egzemplarzem porcelany pochodzącej z cesarskiego dworu Północnej Dynastii Song. Jak informował dom aukcyjny Sotheby’s na świecie pozostało tylko cztery sztuki podobnych miseczek.

Nowy rekord

Przeprowadzona w Hongkongu aukcja trwała zaledwie 20 minut. W tym czasie anonimowy nabywca zapłacił za mającą ponad 1000 lat miseczkę 37,7 milionów dolarów – cena wywoławcza wynosiła 10,2 milionów dolarów.

W ten sposób zwycięzca aukcji pobił dotychczasowy rekord ustalając najwyższą cenę chińskiej porcelany. Dotąd najdroższym egzemplarzem był kubek z połowy XV wieku z czasów dynastii Ming, który został sprzedany za 36,05 mln dolarów.

Dynastia Song, z czasów której pochodzi porcelanowe naczynie panowała w Chinach od 960 do 1279 roku. W czasie jej rządów pierwszy raz użyto prochu strzelniczego i wyemitowano papierowe pieniądze.

 

Źródło: The Guardian, tvn24bis.pl
0 0 votes
Article Rating