Liczba osób otyłych na świecie przekroczyła już 2 miliardy. Z najnowszych badań wynika, że największy problem z nadwagą mają mieszkańcy USA, Indii i Rosji. Naukowcy ostrzegają – problem jest poważny.

Otyłość

Badania Instytutu Pomiaru i Szacowania Zdrowia (Institute for Health Metrics and Evaluation) z Waszyngtonu opierały się na ankietach i sondażach przeprowadzanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz dane rządowe z 188 krajów świata. Taka metoda miała przynieść najbardziej wiarygodne wyniki.

Jak twierdzą eksperci, coraz większym problemom z nadwagą winna jest modernizacja świata, która nas rozleniwiła. Postęp techniki wpłynął na brak aktywności fizycznej – twierdzi profesor Hermann Toplak z Uniwersytetu w Grazu. Jak mówi, dzieci i dorośli nie budują odpowiedniej masy mięśniowej, a klasyczne posiłki zostały zastąpione niekontrolowanym pochłanianiem jedzenia przez cały dzień. Największy problem mają kraje wysoko rozwinięte gospodarczo, gdzie standard życia jest wysoki.

 

Częściej otyłe są kobiety. Zajmują się dziećmi i domem, jednocześnie pracując. Taka wielozadaniowość odbija się negatywnie na sylwetce – mówi profesor Mokdad z Instytutu.

Panowie tyją, bo zbyt dużo czasu spędzają przed komputerami, albo w samochodzie w drodze do pracy.

10 najbardziej „otyłych” krajów świata

1 USA
2 Chiny
3 Indie
4 Rosja
5 Brazylia
6 Meksyk
7 Egipt
8 Niemcy
9 Pakistan
10 Indonezja

Źródło: BBC, rmf24
0 0 votes
Article Rating